Zamknij

Szczepionka na koronawirusa zatwierdzona za szybko? Dr Fauci przeprasza

04.12.2020 13:46
TASOS KATOPODIS/Getty AFP/East News
fot. TASOS KATOPODIS/Getty AFP/East News

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj w Europie, zatwierdziła szczepionkę na koronawirusa. Dr Anthony Fauci powiedział, że Anglicy się pospieszyli. Teraz przeprasza.

Szczepionka na koronawirusa Pfizer/BioNTech została zatwierdzona w Wielkiej Brytanii 2 grudnia 2020 r. I gdy już wiele osób odetchnęło z ulgą, odzyskując nadzieję na powrót do normalności, z ust czołowego amerykańskiego specjalisty ds. chorób zakaźnych, padły szokujące słowa, że Anglicy się "pospieszyli".

Szczepionka na koronawirusa w Europie

Szczepionka na koronawirusa Pfizer została zatwierdzona w Wielkiej Brytanii - taki news obiegł media na całym świecie 2 grudnia 2020 roku. Znakomita większość ekspertów zaproszona przed kamery tego dnia nie miała wątpliwości, że jest to przełomowy dzień w walce z pandemią, wielki triumf nauki.

Jednak komentujący na antenie Fox News dr Anthony Fauci, doradca Białego Domu ds. chorób zakaźnych, z przekąsem powiedział, że Wielka Brytania nie dokonała przeglądu szczepionki „tak dokładnie” jak amerykańskie organy regulacyjne, a słowa te powtórzył później w CBS News, informując, że Anglicy się "pospieszyli".

To wywołało zamęt, wznawiając dyskusję na temat bezpieczeństwa szczepionki. Na szczęście sprawa szybko się wyjaśniła.

Dr Fauci przeprasza Anglików

Już dzień po krytycznej wypowiedzi na temat zatwierdzenia szczepionki na koronawirusa przez Anglików, dr Anthony Fauci publicznie wycofał się ze swoich słów. "Mam duże zaufanie do tego, co Wielka Brytania robi zarówno pod względem naukowym, jak i regulacyjnym" - zapewnił w BBC.

Dr Fauci powiedział, że nie ma zarzutów co do procesu legislacyjnego w Wielkiej Brytanii. Przeprosił też za niefortunny dobór słów. "Nasz proces zajmuje więcej czasu niż w Wielkiej Brytanii. I taka jest po prostu rzeczywistość. Nie chciałem sugerować niechlujstwa" - podkreślił.

Źródło: bbc.com