Wiceminister zdrowia o negocjacjach w sprawie szczepionki

14.08.2020 09:56
Wiceminister zdrowia o negocjacjach w sprawie szczepionki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

- Polska jest jednym z liderów w negocjacjach, aby pozyskać szczepionkę na koronawirusa - zapewnił w piątek 14 sierpnia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Szczepionki na koronawirusa wciąż nie ma, ale już budzi niebywałe emocje. Czy będzie w tym roku? Czy trafi do Polski? Czy będzie obowiązkowa? Czy będzie refundowana? Te pytania krążą w przestrzeni publicznej. Część wątpliwości rozwiał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

- Ponad 200 zespołów na całym świecie prowadzi badania w kierunku takiej szczepionki; według wszelkiego prawdopodobieństwa szczepionka z rekomendacją ekspertów powinna być dostępna pod koniec tego roku - powiedział wiceminister zdrowia w Polskim Radiu 24.

Zapytany o rosyjską szczepionkę na koronawirusa, Janusz Cieszyński stwierdził, że nie ma "żadnych informacji, które pozwalałyby potwierdzić, że to produkt wysokiej wiarygodności". Podkreślił, że należy poczekać na szczepionkę na koronawirusa od znanego producenta, który ma doświadczenie w tworzeniu takich preparatów.

Odnosząc się do kwestii dostępności szczepionki w Polsce, wiceminister zdrowia zapewnił: "Polska jest jednym z liderów w negocjacjach, aby pozyskać szczepionkę na koronawirusa; w istotny sposób wpływa na ich przebieg".

To może cię zainteresować:

Źródło: PAP