Szwajcarzy wchodzą do gry. Chcą zaszczepić całą populację w październiku

23.04.2020 12:57
Szczepionka na koronawirusa
fot. Andryi Popov/East News

Szwajcarska szczepionka na koronawirusa ma być gotowa w październiku. I to nie pojedyncze dawki, ale ilość potrzebna do zaszczepienia całej populacji!

Niedawno pisaliśmy o brytyjskiej szczepionce na koronawirusa, opracowywanej przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, której pierwszy milion dawek ma być gotowy we wrześniu. Stawkę podbijają Szwajcarzy, którzy swoją szczepionką w październiku zamierzają zaszczepić... całą populację - donosi portal swissinfo.ch.

Szczepionka opracowywana jest na Uniwersytecie Berneńskim. Badacze zdecydowali się na zastosowanie innowacyjnego podejścia - wykorzystanie niezakaźnych cząsteczek wirusopodobnych (VLP), a nie samego wirusa. Prototyp powstał już w lutym, zaledwie kilka tygodni po zidentyfikowaniu nowego koronawirusa w Chinach. Testy na myszach laboratoryjnych wypadły pomyślnie.

Eksperci z Saiba Biotech, firmy biotechnologicznej założonej przez koordynatora projektu Martina Bachmanna z Uniwersytetu Berneńskiego, szacują, że do produkcji szczepionki na masową skalę potrzebne jest 100 milionów CHF (103 milionów dolarów). Projekt wspierany jest przez fundację szpitala uniwersyteckiego w Zurychu USZ Foundation. Saiba Biotech rozpoczęła już rozmowy z gigantami farmaceutycznymi Novartis i Lonza.

Swissmedic, urząd odpowiedzialny za rejestrację i nadzorowanie produktów leczniczych, potwierdził, że jest w kontakcie z ośrodkiem badawczym.

- Mamy realną szansę na odniesienie sukcesu - zapewnił Martin Bachmann, kierownik projektu na konferencji internetowej z ACANU, stowarzyszeniem korespondentów prasowych ONZ.

Źródło: swissinfo.ch