Zamknij

Rusza Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Znamy szczegóły

04.12.2020 10:19
Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Narodowy Program Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jest już gotowy. Rząd podał pierwsze szczegóły.

Szczepionka na koronawirusa jest już zatwierdzona w Europie. W związku z tym polski rząd przygotował "Narodowy Program Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2". Dowiedz się więcej.

Szczepionka na koronawirusa w Polsce - kiedy będzie?

W Polsce rusza nabór podmiotów, w które utworzą punkty szczepień przeciw COVID-19. Łącznie ma powstać ok. 8 tysięcy takich punktów, po jednym w każdej gminie - powiedział szef KRPM Michał Dworczyk. Aby wejść do programu, placówka musi mieć potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo, a także odpowiednie warunki lokalowe, zapewniające bezpieczeństwo pacjentom. Pod uwagę będą brane zarówno podmioty mające podpisaną umowę z NFZ, jak i podmioty prywatne. Lekarze będą też mogli przyjechać do pacjenta i zaszczepić go w domu.

Polska zamówiła 45 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Szczepienia przeciw COVID-19 będą w Polsce bezpłatne i nieobowiązkowe. Pierwszym krokiem będzie rejestracja, potem kwalifikacja do szczepienia, następnie samo szczepienie, a na końcu obserwacja, która musi nastąpić przez pewien czas po szczepieniu. Kwalifikacji do szczepienia będzie mógł dokonać każdy lekarz mający prawo wykonywania zawodu na terenie Polski - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. 15 grudnia rząd rozpocznie kampanię informacyjną dotyczącą szczepień. Ma zostać także uruchomiona specjalna infolinia oraz strona internetowa z informacjami na temat procedury.

- Szczepionka nie zostanie wprowadzona, dopóki nie będzie pewności, że spełnia warunki bezpieczeństwa i wymogi dotyczące skuteczności - zapewnił prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. Covid-19, na konferencji zorganizowanej 4 grudnia 2020 r.

Ekspert podkreślił, że szczepionka na koronawirusa nie będzie modyfikowała DNA, będzie bezpieczna, a ze skutków ubocznych zaobserwowano głównie objawy miejscowe, podobne do reakcji po szczepionce przeciw grypie.

Proces szczepień w Polsce ma ruszyć w drugiej połowie stycznia.