Szczepienie przeciw COVID-19 będzie obowiązkowe?

01.07.2020 13:36
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Pytanie, czy szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa, nurtuje wiele osób. Odpowiedzi udzielił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na briefingu prasowym w Warszawie.

Pytanie o to, czy szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa, padło w kontekście wyników badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, z którego wynika, że tylko 37 proc. Polaków skorzystałoby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostępna. Aż 28 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie skorzystałoby ze szczepionki, a 34 proc. nie ma jeszcze na ten temat wyrobionego zdania.

- Na ten moment nie planu, by szczepionka na COVID-19, gdyby została stworzona, była obowiązkowa - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na briefingu prasowym, zorganizowanym 1 lipca 2020 r. w Warszawie.

Wiceminister zdrowia zapewnił, że wszystkie szczepienia, które są dopuszczane przez resort, mają potwierdzoną wartość medyczną, ale na ten moment nie ma planu, żeby szczepienie przeciw COVID-19 było obowiązkowe.

- Wszelkie decyzje zapadają wtedy, kiedy szczepionka jest dostępna i jest komplet informacji. Wtedy można podjąć decyzję w 100 proc. rzetelnie. Na ten moment takich planów nie ma - powiedział Janusz Cieszyński.

Źródło: PAP