Szczepionka na koronawirusa: badania wstrzymane. "Niewyjaśniona choroba"

09.09.2020 07:28
Szczepionka na koronawirusa: badania wstrzymane
fot. Shutterstock

Szczepionka na koronawirusa miała być gotowa do końca 2020 roku, ale wszystko stanęło pod znakiem zapytania. Astra Zeneca, współpracująca z Uniwersytetem Oksfordzkim, właśnie wstrzymała testy kliniczne III fazy. Powodem jest "niewyjaśniona choroba" u jednego z ochotników. 

Szczepionka na koronawirusa z Oksfordu przechodzi właśnie III fazę badań klinicznych. Naukowcy zapewniali, że będzie gotowa jeszcze w tym roku, zaznaczając jednak, że tworzenie szczepionek to trudny proces i na każdym etapie mogą pojawić się komplikacje. Właśnie się pojawiły.

Szczepionka na koronawirusa - niewyjaśniona choroba

Szczepionka na koronawirusa z Oksfordu to jeden z kilku preparatów przechodzących zaawansowane badania kliniczne III fazy. Testy zostały wstrzymane, ponieważ u jednego z ochotników, biorącego udział w badaniu w Wielkiej Brytanii, wystąpiła "niewyjaśniona choroba".

"New York Times" poinformował, że chodzi o poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego - schorzenie, którego przyczyną może być infekcja wirusowa.

Astra Zeneca, w oświadczeniu przesłanym do agencji Reuters, podkreśliła, że w badaniach zakrojonych na dużą skalą "choroby występują losowo, ale muszą zostać niezależnie ocenione i dokładnie sprawdzone", a wstrzymanie badań to "rutynowa procedura, która musi zostać wdrożona, gdy w jednym z badań wystąpi potencjalnie niewyjaśniona choroba”.

Szczepionka na koronawirusa - kiedy będzie?

Szczepionka na koronawirusa Astra Zeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego to jeden z kilku preparatów, które znajdują na finiszu wyścigu o tytuł szczepionki na koronawirusa.

8 września 2020 roku dziewięć firm biotechnologicznych podpisało wspólne zobowiązanie do przestrzegania „wysokich standardów etycznych”, sugerując, że nie będą ubiegać się o przedwczesną zgodę rządu na opracowane przez nich szczepionki przeciw COVID-19.

Wśród wymienionych podmiotów znalazły się: Astra Zeneca, BioNTech, Moderna, Pfizer, Novavax, Sanofi, GlaxoSmithKline, Johnson&Johnson i Merck.

Pod koniec sierpnia, komisarz amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), dr Stephen Hahn, powiedział w wywiadzie dla "Financial Times", że agencja może rozważyć zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach lub zatwierdzenie szczepionki na koronawirusa przed zakończeniem krytycznych badań III fazy.

Niektórzy obawiają się, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump będzie naciskał na zakończenie prac przed odbywającymi się 3 listopada wyborami prezydenckimi.

Źródło: reuters.com, edition.cnn.com