Zamknij

Anglicy podkręcają tempo: ruszyła produkcja szczepionki

20.04.2020 12:34
Szczepionka na koronawirusa
fot. Shutterstock

Szczepionka przeciw koronawirusowi, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, jest już na etapie produkcji. Badacze postanowili nie czekać na wyniki badań klinicznych i zaryzykować.

Przed świętami wielkanocnymi świat zelektryzowała wiadomość: Brytyjczycy wynaleźli szczepionkę na koronawirusa. W rozmowie z "Timesem" Sarah Gilbert z Uniwersytetu Oksfordzkiego poinformowała, że ich szczepionka na 80 proc. będzie gotowa we wrześniu. Ale to tylko połowa prawdy.

Szczepionka „ChAdOx1 nCoV-19”, opracowana na Uniwersytecie Oksfordzkim, jest jedną z 70 szczepionek przeciw koronawirusowi, testowanych obecnie na całym świecie. Przynajmniej pięć z nich przechodzi już fazę testów na ludziach. Ale to właśnie Brytyjczycy postanowili zaryzykować i uruchomić masową produkcję przed zakończeniem badań klinicznych.

Szczepionka naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego do września ma być gotowa w liczbie miliona dawek. "Rozpoczęliśmy ryzykowne wytwarzanie tej szczepionki nie tylko na małą skalę... ale z siecią producentów w aż siedmiu różnych miejscach na świecie” - zdradził Adrian Hill, profesor i dyrektor Instytutu Jennera na Uniwersytecie Oksfordzkim Uniwersytet, w trakcie briefingu z dziennikarzami.

Źródeł finansowania etapu produkcji nie ujawniono, wiadomo jedynie, że trzech partnerów pochodzi z Wielkiej Brytanii, dwóch z Europy, jeden z Chin i jeden z Indii.

Badania kliniczne angielskiej szczepionki mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Końcowa faza testów na próbie 5 tys. ochotników ruszy pod koniec lata. Jeśli wyniki będą pozytywne, pierwsza partia szczepionki będzie już gotowa.

Źródło: Reuters