Szczepionka przeciw grypie: kiedy będą kolejne dostawy?

02.10.2020 11:31
Szczepionka przeciw grypie: kiedy będą kolejne dostawy?
fot. Vitalii Matokha/Shutterstock

Szczepionka na grypę pojawia się i znika. Sprawdzamy, jaki jest stan magazynowy aptek w Polsce i kiedy spodziewane są kolejne dostawy.

Szczepionka na grypę 2020 cieszy się rekordowym zainteresowaniem. Do zaszczepienia się namawiają naukowcy, lekarze, politycy. We wrześniu do Polski trafiło 272 tys. opakowań szczepionek - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Sprawdzamy, jak w pierwszym tygodniu października wygląda dostępność szczepionki przeciw grypie.

Szczepionka na grypę - dostępność

W sezonie 2020/2021 zaszczepić się można jednym z czterech preparatów:

  • Vaxigrip Tetra,
  • Influvac Tetra,
  • Fluarix Tetra,
  • Fluenz Tetra (donosowa dla dzieci).

Można, ale tylko teoretycznie. Jak donoszą eksperci z portalu gdziepolek.pl, Vaxigrip Tetra w pierwszym tygodniu października nie jest dostępna w żadnej aptece w Polsce. Podobnie jak Fluarix Tetra.

Influvac Tetra znaleźć można w zaledwie 22 aptekach w Polsce (2% aptek).

Natomiast donosowa szczepionka przeciw grypie dla dzieci Fluenz Tetra dostępna jest w 66 aptekach w całym kraju (7% aptek).

Zdaniem ekspertów gdziepolek.pl, Fluenz Tetra "powoli pojawia się w aptekach", kolejna dostawa szczepionki Vaxigrip Tetra ma trafić do aptek w połowie października 2020 r., a Fluarix Tetra - dopiero w listopadzie.

Szczepionka na grypę - kiedy będzie?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował w ubiegłym tygodniu, że liczba dostępnych szczepionek przeciw grypie w Polsce przekroczy 2,5 mln. Agencja Rezerw Materiałowych uzupełnia zapasy.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podliczył, że w ubiegłym tygodniu do Polski trafiło 400 tys. szczepionek, a w tym ma trafić 500 tys. Harmonogram dostaw rozpisany jest na cały październik, ale także na listopad, a nawet na grudzień.

"Największe dostawy szczepionek będą pod koniec października" - uzupełnił rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar na antenie Polsat News.

Źródło: PAP, gdziepolek.pl