Rekordowe zainteresowanie szczepionką na grypę

06.08.2020 12:12
Szczepionka na grypę 2020
fot. Shutterstock

Szczepionki na grypę w sezonie 2020/2021 jeszcze nie ma, ale już widać rekordowe zainteresowanie tym tematem - donosi portal gdziepolek.pl. Kiedy będzie?

Szczepionka na grypę 2020 może być najbardziej poszukiwanym produktem leczniczym tej jesieni. Szczepienie rekomendowane jest co rok, ale teraz sytuacja jest wyjątkowa - są przypuszczenia, że może chronić przed ciężką postacią COVID-19, a na pewno przed przeciążeniem szpitali w okresie grypowym.

Szczepionka na grypę a koronawirus

Rekordowe zainteresowanie szczepionką na grypę odnotował portal gdziepolek.pl.

"Normalnie sezon na szczepienia przeciwko grypie rozpoczyna się we wrześniu (w ostatnim roku pojawiły się one nieco później) i to wtedy zaczynają być one poszukiwane przez pacjentów. Tymczasem w tym roku już teraz obserwujemy na GdziePoLek liczbę zapytań przekraczającą szczyt ubiegłorocznego sezonu" - czytamy.

Wzrost zainteresowania szczepionką na grypę zaobserwowano także w marcu, na początku pandemii.

szczepionka na grype
fot. Źródło: Google Analytics, GdziePoLek

Szczepionka na grypę 2020: kiedy będzie?

Eksperci z portalu gdziepolek.pl zwracają uwagę na fakt, że do końca sierpnia dostępna jest szczepionka na grypę z sezonu 2019/2020, ale żeby zabezpieczyć się na kolejny sezon, trzeba poczekać na nowszą wersję.

Wirus grypy mutuje, dlatego też, aby zminimalizować ryzyko zachorowania i powikłań po grypie (!), trzeba szczepić się co rok.

Dowiedz się więcejSzczepienia przeciw grypie: raz w roku lub wcale? Mutacja wirusów ma znaczenie

Nie wiadomo jeszcze, kiedy szczepionka na grypę 2020/2021 pojawi się na rynku.

Drugie szczepienie zalecane przez ekspertów w trakcie pandemii koronawirusa, to szczepienie przeciw pneumokokom, wywołującym groźne zakażenie bakteryjne, szczególnie u seniorów i małych dzieci.

To może cię zainteresować:

Źródło: gdziepolek.pl