Pentagon chce stworzyć szczepionkę na biegunkę

Monika Piorun
19.08.2016 13:29
Pentagon chce stworzyć szczepionkę na biegunkę
fot. Pentagon chce stworzyć szczepionkę na biegunkę

Amerykański Departament Obrony przeznaczył 2 mln dolarów na prace związane ze stworzeniem nowoczesnej szczepionki chroniącej przed atakiem mikrobów powodujących rozwolnienie.

Zwykła biegunka, która dla przeciętnych turystów oznacza drobne (choć bardzo uporczywe) dolegliwości jelitowe, dla armii może oznaczać istotne osłabienie siły bojowej. 

Jeśli armia wykwalifikowanych żołnierzy będzie musiała wylądować w nowym miejscu i zamiast walczyć z wrogiem, będzie musiała zmagać się z... biegunką, sytuacja może się wymknąć spod kontroli.

- Kiedy zabieramy 100 tys. osób do nowego kraju, trzeba liczyć się z tym, że spora grupa osób okaże się niezdolna do pracy - przekonują przedstawiciele firmy Ginko Bioworks

Na zlecenie Pentagonu zatrudnieni tam specjaliści z dziedziny bioinżynierii mają stworzyć specjalny preparat umożliwiający modyfikację bakterii jelitowych w taki sposób, by nie szkodziły nam podczas zmian strefy klimatycznej.

Departament Obrony przeznaczył na ten projekt prawie 2 mln dolarów. Nowy wynalazek już w przyszłym roku ma być testowany na zwierzętach. Już teraz interesuje nim branża kosmetyczna (m.in. firma Robertet) oraz chemiczna (firma Ajinmoto). 

Dzięki zbiórce kapitału na badania wśród prywatnych inwestorów udało się już zebrać ponad 154 miliony dolarów.

Czy nie będziemy się już musieli obawiać ataku niebezpiecznych mikrobów podczas wyjazdów zagranicznych? Może to właśnie Pentagonowi uda się pokonać "klątwę Faraona"?

PrzeczytajJedziesz na egzotyczne wakacje? Uważaj na superbakterie

__

Redakcja Radio Zet Zdrowie/Rzeczpospolita/π