Zamknij

Co czwarty Polak nie zamierza zaszczepić się na COVID-19

11.05.2020 14:57
Szczepionka na COVID-19
fot. Shutterstock

Myślisz, że wszyscy w napięciu wyczekują szczepionki na koronawirusa? Z badań wynika, że wcale tak nie jest. Okazuje się, że co czwarty Polak nie zamierza zaszczepić się przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, gdy szczepionka już powstanie. 

Uważa się, że jak przypadku innych groźnych chorób zakaźnych, wynalezienie szczepionki na COVID-19 położy kres pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, a życie ludzi wróci do normy. Okazuje się jednak, że nie każdy jest gotów przyjąć szczepionkę.

Szczepionka? Nie wszyscy chętnie skorzystają

Z badań zleconych przez Wirtualną Polskę i przeprowadzonych przez panel Ariadna wynika, że nawet co czwarty Polak nie zamierza się szczepić, gdy będzie taka możliwość.

W ramach badania zapytano 1073 Polaków powyżej 18 roku życia, "czy zaszczepią się na koronawirusa, gdy zostanie wynaleziona szczepionka?". Aż 27 proc. odpowiedziało, że nie zamierza się szczepić, 47 proc. że się zaszczepi, a 26 proc, że trudno powiedzieć.

W grupie osób będących na "tak" znalazło się więcej mężczyzn niż kobiet. Chęć zaszczepienia się zadeklarowało 55 proc. Polek i 39 proc. Polaków.

- Odsetek osób, które mówią, że się nie zaszczepią, zdecydowanie budzi niepokój i jest dla mnie zaskoczeniem. Zwłaszcza że na co dzień widzę, że ludzie faktycznie boją się choroby, chodzą w maseczkach i rękawiczkach, unikają innych. Wydaje mi się, że tak wysoki procent ludzi niechętnych w tym badaniu nie odwzorowuje faktycznego stanu - komentuje dla portalu wp.pl epidemiolog dr hab. Ernest Kuchar z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Prace nad szczepionką prowadzone są w wielu krajach, w wielu ośrodkach badawczych. Choć uważa się, że są na zaawansowanym etapie, to eksperci przekonują, że właściwej szczepionki, przeznaczonej do użycia nie będzie jeszcze przez co najmniej rok. W tym czasie wiele może się zmienić, bo dużo zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna. Czy Polacy zmienią swoje nastawienie do szczepionki na COVID-19? Czy chętnie przystąpią do ewentualnych szczepień, a może będą ich masowo unikać? 

Źródło: tech.wp.pl