Zamknij

Będzie nowa szczepionka przeciw COVID-19? EMA ocenia Sanofi Pasteur

21.07.2021 08:52
Szczepionka Sanofi
fot. Shutterstock

Wiele wskazuje na to, że na rynku może pojawić się nowa szczepionka przeciw COVID-19. EMA rozpoczęła właśnie procedurę oceny szczepionki opracowanej przez francuski koncern Sanofi Pasteur. 

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała we wtorek 21 lipca, że rozpoczęła przyspieszoną ocenę (rolling review) szczepionki przeciw COVID-19 francuskiego koncernu farmaceutycznego Sanofi.

- Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA rozpoczął przyspieszoną ocenę szczepionki Vidprevtyn przeciwko COVID-19, opracowanej przez Sanofi Pasteur - przekazano w komunikacie.  

- Decyzja CHMP o rozpoczęciu przyspieszonej oceny jest oparta na wstępnych wynikach badań laboratoryjnych i wczesnych badaniach klinicznych u dorosłych, które sugerują, że szczepionka wyzwala przeciwciała skierowane przeciwko SARS-CoV-2, wirusowi, który powoduje COVID-19 i może pomóc ochronić przed chorobą - poinformowano.

Na razie nie wiadomo, kiedy można spodziewać się publikacji wyników oceny.

Szczepionka Sanofi przeciw COVID-19

Vidprevtyn jest preparatem, zawierającym fragmenty białka charakterystycznego dla wirusa. Wystarczają one, by układ odpornościowy organizmu rozpoznał, że to charakterystyczne białko jest obce i zareagował, wytwarzając przeciwciała.

Źródło: PAP