Zamknij

Szczepionka AstraZeneca nieskuteczna u seniorów? Komentarz producenta

26.01.2021 09:40
Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Szczepionka Astra Zeneca jest nieskuteczna u osób powyżej 65. roku życia - taka informacja obiegła w poniedziałek niemieckie media. Do sprawy odniósł się producent szczepionki w oświadczeniu.

Rewelacje na temat skuteczności szczepionki Astra Zeneca u osób 65+ ukazały się w dwóch niemieckich tytułach. "Bild" i "Handelsblatt", powołując się na źródła rządowe, podały, że przedstawiciele niemieckich władz obawiają się, że Europejska Agencja Leków (EMA) nie dopuści do użytku brytyjskiej szczepionki wśród seniorów. Według "Handelsblatt" to dlatego, że według danych z badań klinicznych skuteczność w tej grupie osób wyniosła 8 proc.; według "Bilda" było to poniżej 10 proc.

Szczepionka AstraZeneca dla seniorów

AstraZeneca w oświadczeniu stanowczo odrzuciła doniesienia mediów, nazywając je "kompletnie fałszywymi". Firma zaznaczyła, że brytyjska Wspólna Komisja ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) poparła użycie szczepionki koncernu wśród seniorów. Podkreśliła też wyniki badań, które miały wykazać silną odpowiedź układu odpornościowego na szczepionkę we wszystkich grupach wiekowych, oraz obecność odpowiednich przeciwciał u wszystkich uczestników badań powyżej 65 roku życia po podaniu obu dawek preparatu.

Jak zauważa Reuters, problemy firmy mogą wynikać z ograniczonej dostępności danych na temat starszych pacjentów. AstraZeneca zaczęła bowiem rekrutację seniorów do badań klinicznych stosunkowo późno. W artykule opublikowanym 8 grudnia w "The Lancet" naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie powstała szczepionka na koronawirusa, przyznali, że dane dotyczące seniorów są ograniczone.

Brytyjski urząd regulacyjny MHRA jako pierwszy na świecie dopuścił do użytku oksfordzką szczepionkę 30 grudnia. Od tego czasu zrobiło to również wiele innych krajów na świecie, ale nie UE i USA. Decyzja unijnej agencji EMA ma zapaść w piątek.

Źródło: PAP