Zamknij

Szczepienie tylko jedną dawką jeszcze w 2021 roku? Mamy nowe informacje

10.03.2021 12:49

Szczepienie przeciwko COVID-19 tylko jedną dawką? Taką możliwość daje w tym momencie tylko szczepionka Johnson&Johnson. Według Michała Dworczyka ma ona dotrzeć do Polski jeszcze w 2021 roku, wtedy rozpoczną się szczepienia pacjentów preparatem jednodawkowym.

Krzysztof Kaniewski/REPORTER
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Podczas konferencji prasowej (10.03.2021 r.) minister Michał Dworczyk poinformował, że w drugim kwartale 2021 roku do Polski dotrze ok. 15 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 - przynajmniej tak wynika z prognoz producentów.

- Jeśli producenci szczepionki dotrzymają swoich deklaracji, to w II kwartale nastąpi bardzo znaczące przyspieszenie programu szczepień w Polsce - powiedział Michał Dworczyk.

Szczepionka jednodawkowa w Polsce. Pierwsze szczepienia jeszcze w 2021 roku

Z 15 mln dawek szczepionki różnych producentów, które mają dotrzeć do Polski, aż 2,5 mln to preparaty jednodawkowe firmy Johnson&Johnson. Szczepionka tej firmy nie jest jeszcze dostępna w Polsce ani w innych państwach UE. Jednak szef resortu zdrowia Adam Niedzielski powiedział wcześniej, że decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie preparatu Johnson&Johnson spodziewana jest w połowie marca.

Szczepionka Johnson&Johnson nie wymaga podania drugiej dawki, by zapewnić pełną ochronę, co może znacznie przyspieszyć proces szczepień. Wiele wskazuje na to, że pojedyncze dawki tej szczepionki zostaną podane pacjentom w Polsce jeszcze w 2021 roku. Będzie można ją podawać osobom dorosłym powyżej 18. roku życia.

Szczepionka ta została stworzona przez firmę farmaceutyczną Janssen, która wchodzi w skład koncernu J&J. Pełna nazwa szczepionki to Janssen COVID-19 Vaccine (lub Ad.26.COV2.S).

Źródło: PAP