Zamknij

Minister Niedzielski: Możliwe, że w wakacje będziemy szczepić dzieci

02.04.2021 22:00

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w Radiu ZET, że jeśli badania szczepionek u dzieci okażą się pozytywne, możliwe będzie szczepienie nastolatków już latem. Zapowiada też coraz szersze otwieranie szczepień dla wszystkich chętnych.

Minister Adam NIedzielski w Radiu ZET
fot. Radio ZET

Gościem Joanny Komolki w audycji Tydzień z Radiem Zet był minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia został zapytany m.in. o nowy harmonogram szczepień i ewentualne otwarcie szczepień dla wszystkich chętnych oraz plany rządu dotyczące szczepień dzieci.

Joanna Komolka: Czy harmonogram szczepień będzie rozszerzany o kolejne grupy czy powinniśmy się spodziewać szerokiego otwarcia szczepień dla wszystkich chętnych?

Minister Adam Niedzielski: Podjęliśmy decyzję o takim, można powiedzieć, głębokim resecie systemu szczepienia. W związku z coraz mniejszym odsetkiem osób chętnych na szczepienia przeciw COVID-19 w coraz młodszych grupach wiekowych oraz coraz większymi dostawami szczepionek uznaliśmy, że dalsze grupowanie wedle jakichś kryteriów zawodowych czy chorobowych to już nie jest ten czas. Teraz mamy większe dostawy, będziemy rozbudowywali sieć punktów szczepień, więc będziemy coraz bardziej system szczepień otwierali. Pierwsze otwarcie polega na tym, że schodzimy rocznikami w dół, ale są też już elementy szczepienia bez rejestracji, bo w kwietniu, mam nadzieję, ruszą szczepienia w zakładach pracy. Nie będą one wymagały rejestracji w systemie, bo to pracodawcy muszą zadeklarować, że mają odpowiednią liczbę pracowników do zaszczepienia. Rzeczywiście, jeśli będziemy widzieli, że schodząc do rocznika 1973 mamy coraz mniejsze zapisy, podczas gdy dostawy szczepionek będą coraz większe, to wtedy system w ogóle zostanie otworzony, już nawet nie rocznikami.

Moim zdaniem, wszystkim daje to realną perspektywę, że jeśli tendencja do nieco mniejszej skłonności do szczepienia w kolejnych rocznikach będzie się utrzymywała, to jesteśmy w stanie do wakacji włącznie zaszczepić wszystkich chętnych.

Joanna Komolka: A kiedy można się spodziewać decyzji dotyczącej szczepień dzieci?

Minister Adam Niedzielski: Mamy rzeczywiście bardzo optymistyczne informacje od Pfizera, że są prowadzone badania, które mają już pozytywne wyniki w grupie wiekowej 12-15 lat. Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje będziemy szczepili chętne dzieci. Bo szczepionek na pewno nie zabraknie. Ale najpierw musimy mieć wiarygodne wyniki badań, bo cały czas stoję na stanowisku, że bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - co wydarzy się w kwietniu

Dotychczas wykonano w Polsce ponad 6,4 mln szczepień, ponad 2 mln osób otrzymały obie dawki.

Od II kwartału szczepić będzie można się w większej liczbie punktów. Oprócz już dostępnych w przychodniach POZ (i w innych stacjonarnych placówkach medycznych), w szpitalach rezerwowych i tymczasowych, szczepić się będzie można też w szpitalach powiatowych (w każdym powiecie jeden szpital), w punktach samorządowych (w każdym powiecie jeden punkt), w punktach drive-thru, w zakładach pracy i w aptekach.
Od 12 kwietnia codziennie na szczepienia będzie mógł się zapisywać kolejny rocznik (wcześniejsze zapisy są możliwe tylko dla osób, które wcześniej zgłosiły chęć szczepienia poprzez formularz). Zgodnie z harmonogramem:

 • 12 kwietnia – rocznik 1962,
 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972
 • 24 kwietnia – rocznik 1973.

Producenci szczepionek deklarują, że do Polski trafi w kwietniu nawet 7 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19.

Źródło: Radio ZET