Zamknij

Szczepienia przeciw COVID-19 dla małych dzieci w Polsce. Znamy prawdopodobną datę

22.09.2021 12:33
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wiele wskazuje na to, że już niedługo w Polsce rozpoczną się szczepienia małych dzieci przeciw COVID-19. Chodzi o dzieci, które ukończyły 5. rok życia. O tym, kiedy należy spodziewać się rekomendacji w tej sprawie, mówił dr Michał Sutkowski. Znamy prawdopodobną datę. 

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział w środę w radiu RMF FM, że prawdopodobnie na początku listopada będzie rekomendacja, aby szczepić przeciwko COVID-19 dzieci powyżej piątego roku życia.

- Narasta liczba osób, które chorują – coraz młodszych – i w szpitalach obserwujemy to. Na Zachodzie jest to bardzo duża liczba – stwierdził dr Michał Sutkowski.

Dr Sutkowski powiedział, że wbrew częstym opiniom dzieci również mogą ciężko przechodzić COVID-19 albo mają po tej chorobie powikłania. Wskazał, że szczególnie w USA widać, że rośnie liczba chorych dzieci. Najmłodszym – jak mówił – grozi m.in. PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny i w jego konsekwencji problemy kardiologiczne.

- Oczywiście dzieci żyją po przechorowaniu koronawriusa, ale jedno na tysiąc umiera – przestrzegł ekspert.

Szczepionka Pfizer dla dzieci: ''Bezpieczna i skuteczna''

Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały niedawno, powołując się na wyniki badań, że ich szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna i wywołuje silną odpowiedź immunologiczną u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Pfizer będzie wkrótce ubiegać się o zgodę organów regulacyjnych na zarejestrowanie preparatu do podawania w tej grupie wiekowej.

Źródło: PAP/Szymon Zdziebłowski