Wojna o szczepionki: minister zdrowia przeciwko projektowi antyszczepionkowców

Monika Piorun
18.07.2018 17:03
Wojna o szczepionki: minister zdrowia przeciwko projektowi antyszczepionkowców
fot. East News/Piotr Molecki/Shutterstock

Antyszczepionkowcy zebrali 120 tys. podpisów za zniesieniem szczepień w Polsce, ale nie udało się im zyskać poparcia Łukasza Szumowskiego. Minister zdrowia negatywnie ocenił zaproponowane przez nich zmiany w prawie i ostrzegł przed "zagrożeniem chorobami zakaźnymi w związku z obecnością emigrantów w Polsce".

Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że dobrowolność szczepień wpływa pozytywnie na populację – skomentował minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się do propozycji nowelizacji ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń, którą w ubiegłym tygodniu złożył w Sejmie Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej STOP NOP.  Antyszczepionkowcom udało się zebrać ponad 120 tys. podpisów za tym, by znieść obowiązek szczepień w Polsce i sprawić, by można byłoby z nich korzystać dobrowolnie. 

Strach przed antyszczepionkowcami i... "emigrantami"?

Zdaniem Szumowskiego szczepienia – podobnie jak każde terapie – mogą wiązać się z negatywnymi skutkami, jednak stosunek korzyści do ewentualnych strat w ich przypadku wskazuje na to, iż niosą one ze sobą zdecydowanie więcej pozytywnych efektów, zwłaszcza w przypadku "zagrożenia chorobami zakaźnymi w związku z obecnością emigrantów w Polsce". Minister zdrowia powiedział, że:

Rosnący odsetek osób przybywających do Polski niesie wyzwania w tej dziedzinie.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że w naszym kraju mieszka około 1,5 mln osób z zagranicy. Głównie są to obywatele Ukrainy i Białousi, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest gorsza niż w Polsce. Szumowski wykluczył jednak możliwość objęcia obowiązkowymi szczepieniami osób czasowo przebywających w Polsce. Jego zdaniem byłoby to trudne do wykonania, m.in. dlatego, że niełatwo byłoby ustalić ich miejsce zamieszkania.

Wojna o szczepionki: minister zdrowia ostrzega przed chorobami zakaźnymi "emigrantów" a przeciwnicy szczepień grożą mu... Trybunałem Praw Człowieka

Zrzut ekranu 2018-07-18 o 16.34.24

Przeczytaj: Trybunał UE orzekł, że szczepionki mogą być uznane za źródło choroby

Pod projektem nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi złożonym w Sejmie przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej STOP NOP podpisało się 120 tys. osób. W uzasadnieniu jej autorzy napisali, że ma ona na celu likwidację obowiązku szczepień ochronnych. W zamian zaproponowali dobrowolność. W uzasadnieniu wyjaśniono, że:

"Projekt ustawy pozostawia obowiązek szczepień ochronnych jedynie dla sytuacji nałożenia tego obowiązku w drodze decyzji (…) oraz w sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Podobne rozwiązania prawne obowiązują w państwach, gdzie jest dobrowolność szczepień".

Zobacz także

Zagłosuj

Czy jesteś za tym, by szczepienia były w Polsce dobrowolne? Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szczepień?

Liczba głosów:

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Ministerstwo Zdrowia

_______________

zdrowie.radiozet.pl/π