Darmowe szczepienia na grypę dla seniorów w Warszawie: Grypa 65 +

19.08.2019 13:18
Szczepienie starszej kobiety
fot. Shutterstock

W Warszawie seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Od 2 września 2019 roku rusza program Grypa 65 +, którego celem jest zapobieganie zachorowaniom na grypę i rozwojowi groźnych powikłań wśród osób z grupy podwyższonego ryzyka, jakimi są seniorzy.

To już tradycja. Jak co roku, stołeczny ratusz zachęca osoby po 65. roku życia do wykonywania darmowych szczepień przeciwko grypie. Program Grypa 65 + to jeden z punktów programu Warszawa dla  seniorów. Celem programu jest zapobieganie przypadkom zachorowań na grypę wśród populacji z grupy podwyższonego ryzyka, czyli wśród osób powyżej 65. roku życia, oraz profilaktyka powikłań pogrypowych, m.in. zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenia ucha oraz zaburzeń pracy serca. 

Bezpłatne szczepienia rozpoczną się w Warszawie 2 września 2019 roku i potrwają do grudnia 2019 roku.

Lista placówek w Warszawie, w których będzie można wykonać bezpłatne szczepienia, dostępna jest TUTAJ.

Grypa 65 +: gdzie można się zaczepić?

Mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać ze szczepienia w jednej ze 168 przychodni. Z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać warszawiacy, którzy ukończyli 65. rok życia, są zameldowani na stałe lub czasowo w stolicy, rozliczają podatek dochodowy (PIT) w warszawskich urzędach skarbowych.

Pacjenci z przychodni, które nie wykonują szczepień, ponieważ nie przystąpiły do konkursu na realizację programu szczepień ochronnych przeciwko grypie, mogą dokonać szczepienia w każdym wybranym przez siebie samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest m.st. Warszawa. Warunkiem dokonania szczepienia jest zaświadczenie od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o braku przeciwwskazań do szczepienia (ważne 24 godz.) oraz okazanie dowodu osobistego.

ZOBACZ: Czy umiesz rozpoznać grypę? Objawy i leczenie grypy 

Szczepienia będą wykonywane także w domach opieki i noclegowniach. Warszawa od kilkunastu lat realizuje program szczepień skierowany także do pacjentów Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego oraz podopiecznych noclegowni i schronisk, ponieważ u podopiecznych tych placówek do zainfekowania dochodzi łatwo, a powikłania po zachorowaniu bywają groźne. 

Ratusz przewiduje, że w 2019 roku w Warszawie zaszczepi się ponad 65 tysięcy seniorów, przy czym w placówkach Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego ze szczepień przeciwko grypie skorzysta ponad 360 osób, a w 20 noclegowniach ze szczepień przeciwko grypie skorzysta ponad 660 osób bezdomnych. 

Źródło: um.warszawa.pl