Zamknij

Wiceminister zdrowia: w sezonie 2022/2023 szczepienia na grypę bezpłatne. Dla kogo?

09.08.2022
Aktualizacja: 09.08.2022 11:52

Podczas konferencji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przedstawił plan szczepień przeciwko grypie w sezonie 2022/2023. Szczepienia rozpoczną się 1 września, a dla niektórych grup, w tym seniorów, będą bezpłatne. Oto szczegóły.

Szczepienia na grypę 2022/2023
fot. FB: Ministerstwo Zdrowia

– Zbliżamy się do okresu szczepień na grypę, w tym roku ten system wygląda trochę inaczej niż w latach ubiegłych – powiedział na konferencji w ministerstwie zdrowia wiceminister Maciej Miłkowski. – W tym roku zrezygnowaliśmy z zakupu szczepionek przez budżet państwa. Szczepionki będą normalnie dostępne w aptekach i refundowane dla pacjentów w wieku 75+ i kobiet w ciąży, a częściowo refundowane w wysokości 50 proc. dla pacjentów 65+ i z chorobami przewlekłymi oraz dla dzieci – dodał.

Szczepienia na grypę będą się odbywać w aptekach, a także w przychodniach POZ i w innych placówkach, które podpiszą umowę z NFZ. Koszt usługi zaszczepienia będzie refundował NFZ. Szczepienia będzie można wykonywać od 1 września.

– Szacujemy, że trend wzrostowy, który jest obserwowany, będzie w tym roku zachowany – powiedział wiceminister Miłkowski. Dodał, że ministerstwo umówiło się z producentami, że na polskim rynku dostępnych będzie 2 mln szczepionek na grypę. Minister zapewnił, że producenci obiecali w tej kwestii elastyczność i dopasowanie się do zainteresowania szczepieniami wśród pacjentów.

– W tym sezonie państwo będzie finansowało poprzez NFZ szczepienia na grypę w aptekach i podstawowej opiece zdrowotnej – podkreślił Miłkowski.

– Bardzo się cieszymy, że bezpłatna usługa zaszczepienia na grypę będzie dostępna w aptekach. Mamy nadzieję, że zwiększy się wyszczepialność przeciwko grypie w Polsce. Ostatnio mieliśmy ją na poziomie 7 proc. – powiedziała prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, która również wzięła udział w konferencji prasowej w MZ.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl