Nie ma szczepionek na grypę. Dostawy będą opóźnione

06.09.2019 13:28
Szczepienia na grypę
fot. Shutterstock

Jeśli z początkiem września planowałeś zaszczepić się na grypę, to czeka cię rozczarowanie. Tegorocznych szczepionek wciąż nie ma i przynajmniej do połowy września nie będzie. Sprawdź, jaka jest przyczyna opóźnienia dostaw i kiedy najwcześniej się ich spodziewać.

Wirus grypy szybko mutuje, dlatego też szczepionki na grypę należą do preparatów jednorocznych – przed każdym sezonem grypowym trzeba aktualizować ich skład. W tym roku nastąpiła wyjątkowa sytuacja: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), po raz pierwszy od kilkunastu lat, opóźniła wydanie rekomendacji dotyczących składu szczepionki, co wpłynęło na przesunięcie procesu produkcji.

Na stronie Sanofi Pasteur, producenta szczepionki przeciw grypie w Polsce przeczytać można: „Sezon 2019/2020 jest wyjątkowy, ze względu na to, że WHO po raz pierwszy od 16 lat opóźniło wydanie pełnych rekomendacji dotyczących składu szczepionki. Spowodowane to było trudnościami w ustaleniu szczepów dominujących, w związku z czym pełny skład szczepionki został opublikowany miesiąc później niż zwykle. Opóźnienie ogłoszenia szczepów przez WHO wpłynęło na proces produkcyjny szczepionki VaxigripTetra. W związku z tym pierwsze dostawy szczepionki VaxigripTetra w Polsce spodziewane są nie wcześniej niż w połowie września".

Sanofi Pasteur zapowiada, że w tym sezonie dystrybucja szczepionek na grypę potrwa dłużej, a poszczególne dawki będą dostarczane etapami do końca roku. W opublikowanym komunikacie przeczytać można jednak zapewnienie, że przed szczytem sezonu grypowego uda się zakończyć „tak, aby wszyscy kwalifikujący się pacjenci, szczególnie pacjenci narażeni na powikłania pogrypowe, mogli zostać w odpowiednim czasie zabezpieczeni”.

Eksperci przypominają, że w Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada zwykle między styczniem a marcem, a czas potrzebny na wykształcenie odporności wynosi około 2-3 tygodnie.

2 września 2019 roku miał ruszyć program bezpłatnego szczepienia seniorów w Warszawie Grypa 65+. Jego start musiał zostać przesunięty.

Pełną treść komunikatu Sanofi Pasteur znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: sanofipasteur.pl