Zamknij

Szczepienia na COVID-19: harmonogram. Znamy konkretne daty

11.01.2021 15:25

Ile szczepionek znajduje się w Polsce? Ilu Polaków zostało już zaszczepionych? Kiedy ruszą szczepienia seniorów? Na te i inne pytania dotyczące szczepień na COVID-19 w Polsce odpowiadali podczas konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.

WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 wchodzi w fazę przygotowawczą do masowych szczepień w Polsce.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce. Ile mamy szczepionek?

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział podczas konferencji, że w Polsce znajduje się obecnie ponad milion dawek szczepionki na COVID-19, ale część dawek zabezpieczona jest dla osób, które już przyjęły pierwszą dawką i czekają na kolejną - każdy transport szczepionek dzielony jest na dwie części.

Do tej pory zarejestrowano 32 przypadki niepożądanych odczynów poszczepiennych na ponad 222 tys. wykonanych szczepień. Minister Dworczyk powiedział, że były to niegroźne objawy obejmujące m.in. podwyższoną temperaturę.

  • Podano szczepionek - 220 753
  • Liczba dawek dostarczona do Polski - 1 051 830
  • Liczba dawek zabezpieczona na drugie szczepienie - 587 085
  • Liczba dawek dostarczonych do punktów - 456 915
  • Liczba zutylizowanych dawek - 421

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyjaśnił również, dlaczego w Polsce wykonuje się tak mało szczepień. Michał Dworczyk zapewnił, że szczepienia odbywają się dostępnymi w Polsce dawkami szczepionki, a te rozdzielane są przez UE do poszczególnych krajów.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce. Harmonogram szczepień

  • 15 stycznia rusza centralna rejestracja i możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 80 roku życia. 
  • 18 - 22 stycznia szczepienia mieszkańców DPS-ów.
  • 22 stycznia rejestracja i możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 70 roku życia. 
  • 25 stycznia rozpoczęcie szczepienia osób powyżej 70 roku życia.

Dlaczego najpierw będą szczepieni seniorzy powyżej 80 roku życia? Zdaniem doradców premiera Mateusza Morawieckiego osoby te powinny mieć przywilej pierwszeństwa ze względu na wiek i zagrożenie ciężkim przebiegiem choroby. 

Transport pacjentów na szczepienia. Paweł Szefernaker powiedział, że rząd pomoże w transporcie seniorów i osób niepełnosprawnych do punktów szczepień. 

Będą trzy kanały, dzięki którym będzie możliwość umówienia się na szczepienia: internet (Internetowy Portal Pacjenta), poprzez wizytę w przychodni, za pomocą infolinii (numer: 989).

ZOBACZ: Wstrząs anafilaktyczny po szczepionce. Prof. Kruszewski: "To nie alergia"