Zamknij

Szczepienia na COVID-19: etap pierwszy. Ważne zmiany w harmonogramie

20.01.2021 13:51
ANGELOS TZORTZINIS/AFP/East News
fot. ANGELOS TZORTZINIS/AFP/East News

Harmonogram szczepień na COVID-19 został zaktualizowany. Na nowej liście uprawnionych do szczepień w tzw. etapie pierwszym, znalazły się osoby chore przewlekle. Zdaniem prof. Andrzeja Horbana, prawie 3/4 społeczeństwa powyżej 30. roku życia powinna być szczepiona w pierwszej kolejności. 

Będzie korekta rozporządzenia dotyczącego kolejności szczepień na COVID-19 w Polsce.

Do tej pory etap pierwszy przewidywał kolejność szczepień:

  1. Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo- Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz hospicjów stacjonarnych.
  2. Seniorzy.
  3. Służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.
  4. Nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni.
  5. Nauczyciele akademiccy.

Co się zmieni? Szef KPRM Michał Dworczyk przedstawił nową, zmienioną kolejność szczepień.

Etap pierwszy szczepień został podzielony na trzy części:

  1. Seniorzy 60+, rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia, zaczyna się 22 stycznia.
  2. Osoby z chorobami przewlekłymi - m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, wentylowane mechanicznie - niezależnie do wieku.
  3. Służby mundurowe (m.in. funkcjonariusze albo żołnierze Sił Zbrojny RP, policja, Straż Graniczna, ABW, Agencja Wywiadu) oraz nauczyciele.

ZOBACZ: Jakie choroby przewlekłe uprawniają do wcześniejszego szczepienia? [Lista]W odświeżonym harmonogramie znalazły się osoby chore przewlekle. Chociaż lista chorób uprawniających do wcześniejszego szczepienia (wymagane jest skierowanie od lekarza) jest opublikowana w Narodowym Programie Szczepień, to możliwe są ''drobne korekty'' - zapowiedział szef KPRM. Zaznaczył, że ta kwestia jest jeszcze konsultowana.Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, dodał, że lista jest "poważna", a po dokładnej jej analizie okazało się, że prawie 3/4 społeczeństwa powyżej 30. roku życia powinna być szczepiona w pierwszej kolejności.

Szef Kancelarii Premiera przyznał, że harmonogram szczepień trzeba było skorygować z powodu ograniczenia dostaw szczepionek przez firmę Pfizer, a także z powodu sugestii Rady Medycznej przy Premierze Mateuszu Morawieckim, która domagała się preferencyjnego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe.

Ponadto Dworczyk przypomniał również, że w związku z ograniczeniem dostaw preparatu Pfizera konieczne było spowolnienie procesu szczepienia grupy zero, czyli pracowników medycznych. Uspokoił także, że wszystkie osoby, które otrzymały już pierwszą dawkę szczepionki, na pewno otrzymają też druga, ponieważ odpowiednia ilość preparatów została wcześniej zabezpieczona w Agencji Rezerw Materiałowych.

Źródło: PAP