Zamknij

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 40-latków

02.04.2021 09:33
Zapisy szczepienia dla 40-latków
fot. PAP

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na szczepienia mogą zapisywać się już osoby powyżej 40. roku życia, które wyraziły chęć szczepienia się w styczniu. W systemie zostały dla nich wystawione skierowania, a możliwość rejestracji odblokowano w nocy z 1 na 2 kwietnia.

Do tej pory na szczepienia mogły się rejestrować osoby, które ukończyły 60 lat. Od czwartku dołączyły do nich osoby w wieku 40-59 lat, które wcześniej zadeklarowały taką gotowość, wysyłając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl. Taką gotowość zadeklarowało 680 tys. osób. Teraz osoby te mogą, m.in. poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię 989, wybrać konkretny termin i miejsce szczepienia. - Warto wykazać się cierpliwością, bo ze względu na duże zainteresowanie, system rejestracji może, niestety, spowalniać, ale z pewnością jeszcze dziś się to skończy - powiedział na konferencji prasowej 2 kwietnia minister koordynujący program szczepień Michał Dworczyk.

Osoby, które takiej gotowości nie wyraziły wcześniej, będą musiały poczekać na swoją kolej rejestracji, zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień.
Na szczepienia przeciw COVID-19 w tej chwili rejestrują się osoby, które ukończyły 60 lat. Od 12 kwietnia ruszają zapisy dla roczników od 1962 r.

 • 12 kwietnia – rocznik 1962,
 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972,
 • 24 kwietnia – rocznik 1973.

Jeśli dostawy szczepionek będą przebiegać zgodnie z deklaracjami, to będzie uruchamiana rejestracja dla kolejnych roczników na terminy majowe i czerwcowe.

Wskutek awarii systemu rejestracji 1 kwietnia 2021 r. osoby 40-letnie mogły się zarejestrować na terminy kwietniowe szczepienia, ale – zgodnie z informacjami podanymi przez ministra Michała Dworczyka – w ich przypadku terminy szczepienia zostaną przeniesione na terminy majowe, z wyjątkiem tych osób, które zdążyły uzyskać termin szczepienia do 5 kwietnia.

– Każdy pacjent otrzyma telefon z infolinii z propozycją konkretnego terminu. W tym celu skontaktuje się z nimi konsultant lub otrzymają automatyczny komunikat. System błędnie uwolnił dla nich kwietniowe terminy, stąd konieczność odroczenie daty, by – jak tłumaczył pełnomocnik ds. programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk – zaszczepić w pierwszej kolejności osoby starsze, powyżej 60 lat, które narażone są na najcięższy przebieg COVID-19. Osoby, którym anulowano kwietniowe terminy, mogą też samodzielnie rejestrować się na nowe terminy przez Internetowe Konto Pacjenta.
Natomiast osoby w wieku 50-59 lat zaszczepią się już w uzgodnionych w czwartek terminach. Pozostałe osoby w wieku 40-59 lat, którym nie udało się tego zrobić w czwartek, a wcześniej deklarowały taką chęć poprzez formularz, będą umawiane na terminy również w drugiej połowie maja.
Do końca maja wolnych jest jeszcze około 2,3 mln terminów. Rejestrować na szczepienie można się na cztery sposoby:

 • poprzez infolinię 989,
 • SMS,
 • internetową stronę pacjent.gov.pl,
 • w punkcie szczepień.

Pacjenci szczepieni są dwudawkowymi preparatami trzech firm: Pfizer, AstraZeneca i Moderna. W połowie kwietnia najprawdopodobniej dostępna będzie również jednodawkowa szczepionka Jonhson&Jonhson.
Jak deklarują przedstawiciele rządu, do końca sierpnia powinny być zaszczepione co najmniej jedną dawką wszystkie chętne osoby. Natomiast do końca kwietnia mają być zaszczepione wszystkie chętne osoby osoby powyżej 60. roku życia. W II kwartale wykonanych ma być ok. 20 mln szczepień, podczas gdy w I kwartale wykonano ich ponad 6 mln.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (2.04) minister Dworczyk zaznaczył, że w najbliższym czasie będziemy mieć coraz częściej sytuację, że będą mieszały się różne grupy wiekowe (40-latkowie, 50-latkowie czy nawet 30-latkowie) w terminach szczepień. Nie możemy dopuścić do marnowania terminów. Związane jest to z przyspieszeniem i realizacją celu, którym jest jak najszybsze zaszczepienie całego społeczeństwa.