Szczecin: Szpital odwołuje operacje zaplanowane do końca czerwca

Monika Piorun
15.05.2017 15:10
Szczecin: Szpital odwołuje operacje zaplanowane do końca czerwca
fot. East News/ANDRZEJ SZKOCKI/POLSKA PRESS

Szpital Zdunowo, czyli Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, odwołuje zaplanowane do końca czerwca operacje - wyczerpał się limit refundowanych zabiegów zakontraktowanych wyjątkowo tylko na pół roku - z uwagi na nowe przepisy związane z tzw. siecią szpitali. Co się stanie z pacjentami?

W tym roku - inaczej niż zwykle - szpital nie podpisał umowy z NFZ na cały 2017 rok, tylko na pierwsze półrocze. Wszystko przez planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia ("sieć szpitali"). Już w kwietniu było wiadomo, że Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Zdunowie należący do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie ma ponad 100 tys. nadwykonań.

- Podpisywaliśmy kontrakty z NFZ na pół roku, bo sieciowanie miało wejść od lipca. Jak już wiemy, tak się nie stanie i zostało to przesunięte na październik. Dla nas zatem to, co ma się zdarzyć jest wielką niewiadomą. Sytuacja nie zależy od nas - przekonuje na łamach "Głosu Szczecińskiego" rzecznik placówki - Natalia Andruczyk.

Chaos przez "sieć szpitali"

Szpitale od lat decydują się na przekraczanie limitów nałożonych przez NFZ, by pomóc chorym, dla których operacje oznaczają jedyną szansę na przeżycie. Tegoroczne plany zmian w przepisach doprowadziły jednak do sporego zamieszania.

Lekarze podkreślają, że zupełnie nie wiedzą, co będzie dalej z pacjentami. Na razie przeprowadzane są tylko zabiegi w sytuacjach zagrażających życiu i nagłych przypadkach.

Na specjalistyczną pomoc mogą też liczyć pacjenci, których stan nagle się pogorszy. Chorzy, których stan jest stabilny i mieli zaplanowane do końca czerwca operacje, na razie nie mają szans na wyleczenie. Planowane zabiegi dotyczą przede wszystkim:

  • operacji przepukliny
  • operacji pęcherzyka żółciowego
  • wszczepienia bajpasów oraz
  • operacji bariatrycznych związanych z leczeniem otyłości klinicznej

- Mimo że mamy fantastyczny zespół i doskonałych lekarzy gotowych nieść pomoc chorym, to jednak zupełnie nie wiemy, co będzie dalej - wyjaśnia personel medyczny placówki. - Szpital jest jednostką publiczną, którą obowiązuje dyscyplina finansowa i ogromne kary za nieprzestrzeganie kontraktu z NFZ - obawiają się specjaliści. "Mamy związane ręce" - mówią pracownicy.

źródło: Głos Szczeciński
Zagłosuj

Czy pacjenci, którzy mieli zaplanowane do końca czerwca operacje, powinni mieć prawo do wykonania ich w innych placówkach?

Liczba głosów:

______

zdrowie.radiozet.pl/π