Uwaga na syntetyczną marihuanę! Seria ciężkich krwawień i 2 zgony w USA

Monika Piorun
03.04.2018 14:32
Marihuana, syntetyczna marihuana, medyczna marihuana, K2, spice, fake weed, czy marihuana jest szkodliwa?
fot. Shutterstock

Nazywają je K2, Spices (przyprawy) lub fake weed (fałszywe "zioło"). Syntetyczne kannabinoidy, w których zidentyfikowano m.in. trutkę na szczury, doprowadziły do ponad 50 przypadków krwotoków wewnętrznych w Chicago. W stanie Illinois zmarły już z tego powodu 2 osoby.

Krwotok z nosa, oczu lub ust to najczęstsze objawy, z jakimi musieli sobie poradzić amerykańscy lekarze u pacjentów, którzy zażyli syntetyczną marihuanę. W sumie 56 osób z Chicago i okolic należących do stanu Illinois doznało poważnych obrażeń po spożyciu substancji, do której dodano śmiertelnie niebezpieczne składniki. Wszyscy poszkodowani wymagali natychmiastowej hospitalizacji. Dotąd stwierdzono z tego powodu 2 zgony.

Choć na razie nie ma pewności, co spowodowało skażenie narkotyków, to, jak ogłosił Departament Zdrowia Publicznego w Illinois, u 9 osób stwierdzono pozytywny wyniki testu na obecność trutki na szczury (brodifakum).

Malenay Arnold, rzeczniczka prasowa, potwierdziła, że w tym regionie nigdy nie wcześniej nie zaobserwowano podobnych przypadków na taką skalę. Fala krwotoków wewnętrznych z przypadkami śmiertelnymi po zażyciu syntetycznej marihuany z takim nasileniem zdarzyła się po raz pierwszy.

Fala zatruć syntetyczną marihuaną z dodatkiem... trutki na szczury!

Toksykolodzy, śledczy oraz eksperci z wydziałów ds. narkotyków rozpoczęli wspólną akcję w celu ustalenia źródła pochodzenia skażonych preparatów na bazie kannabinoidów w stanie Illinois. Służby ostrzegają, że może dojść do kolejnej fali zatruć. Środki z dodatkiem marihuany sprzedawane są tam m.in. na stacjach beznynowych, w sklepach spożywczych lub aptekach. Można też je zakupić w internecie.

Dr Nirav Shah, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois zapewnił, że podjął współpracę z lokalnymi instytucjami i Centrami ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób oraz innymi partnerami, by jak najszybciej wyeliminować z rynku feralną marihuanę.

Służby potwierdzają: "Nigdy nie było podobnych przypadków"

Sprawa jest skomplikowana, ponieważ nigdy wcześniej w tym regionie nie doszło do przypadków śmiertelnych z podobnego powodu. W przeszłości na terenie innych stanów zdarzało się, że sztuczne kannabinoidy obecne m.in. w płynach do e-papierosów lub innych urządzeniach pozwalających na ich wdychanie doprowadziły m.in. do napadów padaczkowych, ataków serca czy niewydolności nerek. U odurzonych oparami obserwowano np. podwyższone tętno, wymioty, ogólne pobudzenie, dezorientację czy halucynację, ale tak silne krwotoki, które obserwowane są obecnie wśród zatrutych pacjentów, nie były wcześniej zgłaszane.

- To, co się dzieje w Illinois, jest zupełnie inne niż wcześniej. Nadal nie jesteśmy pewni, dlaczego dochodzi do tak wielu przypadków krwawień - komentował dla CNN dr Patrick Lank, lekarz medycyny ratunkowej i adiunkt w Northwestern University Feinberg School of Medicine w Illinois.

Na razie udało się ustalić jedynie, że brodifakum, czyli środek stosowany m.in. przez rolników do deratyzacji, którego obecność zidentyfikowano na razie u 9 z 56 poszkodowanych, może blokować działanie witaminy K w organizmie, prowadząc np. do braku krzepliwości czy zwiększać ryzyko krwotoków wewnętrznych. Najprawdopodobniej mogło się to przyczynić do masowych krwotoków, które doprowadziły do 2 zgonów (jednego w samym Chicago, i drugiego w centralnej części stanu Illinois).

Zobacz także

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem środki z dodatkiem syntetycznej marihuany powinny podlegać większej kontroli?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: CNN

________

zdrowie.radiozet.pl/π