Syn prof. Religi przeprowadzi pierwszą operację przy użyciu polskiego robota

Monika Piorun
10.04.2017 12:47
Syn prof. Religi przeprowadzi pierwszą operację przy użyciu polskiego robota
fot. Piotr Blawicki/East News

Syn prof. Religi - dr Grzegorz Religa - który podobnie jak ojciec jest wybitnym kardiochirurgiem - ma szansę po raz kolejny dokonać przełomu w polskiej medycynie. Podczas konferencji "BioMedTech Silesia 2017" ogłoszono, że jesienią po raz pierwszy w historii słynny lekarz przeprowadzi operację zastawki mitralnej z wykorzystaniem robota kardiochirurgicznego. 

Od dawna zapowiadany zabieg, który może zrewolucjonizować dotychczasowe metody leczenia osób z chorobami serca, ma odbyć się już za kilka miesięcy.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu w czasie międzynarodowego spotkania naukowców zajmujących się bioinżynierią oraz biotechnologią medyczną zapowiedziała, że jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzona pierwsza w Polsce operacja z wykorzystaniem robota kardiochirurgicznego stworzonego przez śląskich naukowców.

Zobacz także

Fundacja, której patronem jest śp. prof. Zbigniew Religa, w tym roku będzie obchodzić 25-lecie swojej działalności. Operacja zastawki mitralnej przy użyciu profesjonalnego sprzętu medycznego umożliwia precyzyjne sterowanie narzędziami przez kardiochirurgów, którzy zamiast tradycyjnych skalpelów mogą operować korzystając z pomocy robota.

Polski robot zastąpi kardiochirurga

Robin-Heart-polski-robot-ktory-zastapi-chirurga-podczas-operacji_article
fot. East News

Jak podkreśla dr hab. Zbigniew Nawrat- jeden z głównych konstruktorów nowego urządzenia - choć technicznie zespół śląskich naukowców jest już w pełni przygotowany do przeprowadzenia operacji na pacjentach, to jednak nadal konieczne jest dopełnienie formalności prawnych, dlatego rewolucyjny zabieg będzie możliwy do przeprowadzenia dopiero jesienią 2017 roku, choć zapowiadano go już kilkakrotnie w przeszłości.

Jeśli wszystko się powiedzie na Śląsku będzie można rozpocząć przeprowadzanie na szeroką skalę tzw. teleoperacji. Specjaliści z różnych miejsc na świecie będą mogli za pomocą nowoczesnych technologii asystować przy zabiegu znajdując się tysiące kilometrów dalej, co znacznie ogranicza koszty operacji oraz ogromnie zwiększa prawdopodobieństwo wyzdrowienia pacjentów i znaczne wydłużenie ich życia.

Pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna przeprowadzona przy użyciu robota ma być zwieńczeniem jubileuszowej, 25. rocznicy powstania Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Zaszczyt ten przypadnie synowi jednego z najsłynniejszych polskich kardiochirurgów - doktorowi Grzegorzowi Relidze - który ma tym samym szansę dokończyć dzieło ojca i kolejny raz zrewolucjonizować polską medycynę.

Zobacz także

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π