Zamknij

Światowy Tydzień Jaskry: bezpłatne badania przesiewowe w Polsce

11.03.2019 10:20
Światowy Tydzień Jaskry: bezpłatne badania w Polsce
fot. Shutterstock

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry w dniach 10-16 marca, w wybranych placówkach medycznych w Polsce wykonać można bezpłatne badania w kierunku jaskry. Jeśli wynik będzie niepokojący, pacjent zostanie objęty fachową opieką. 

W Polsce na jaskrę choruje już niemal milion osób, z czego połowa nie wie, że jest chora i powoli ślepnie. Dzięki wczesnej diagnostyce i profilaktycznym badaniom wzroku można temu zapobiec.

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, przypadającego w dniach 10-16 marca, w 65 placówkach medycznych, bezpłatnie i bez skierowania zrobić można specjalistyczne badania w kierunku jaskry. Diagnostyka przesiewowa obejmuje badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i grubości rogówki oraz wywiad z pacjentem, który nie korzystał z wizyty u okulisty przynajmniej rok i u którego wcześniej nie zdiagnozowano tej choroby.

Inicjatorami akcji są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) wraz z Sekcją Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych.

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ powoduje nieodwracalne ubytki w polu widzenia.

– Aż w 90 proc. przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości, dlatego kluczowe stają się regularne badania wzroku. Około 70 proc. przypadków jaskry jest wykrywana zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu. Dzięki badaniom mamy szansę wykryć chorobę na jej wczesnym etapie i zapobiec jej nieodwracalnym konsekwencjom w tym ślepocie – mówi prof. Iwona Grabska-Liberek, Kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego SPSK im. prof. dr W. Orłowskiego w Warszawie, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Okulistyki, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Ryzyko rozwoju jaskry podwyższa:

  • dodatni wywiad rodzinny;
  • wiek powyżej 35 lat;
  • niskie ciśnienie tętnicze;
  • krótkowzroczność;
  • migrenowe bóle głowy;
  • przewlekłe schorzenia, takie jak miażdżyca i cukrzyca;
  • palenie papierosów.

– W poprzednich edycjach akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” przebadaliśmy ponad 6000 pacjentów. Aż 40 procent z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki jaskry. To dla nas najlepszy dowód na zasadność realizacji tej akcji – podkreśla prof. Iwona Grabska-Liberek.

Lista ośrodków, w których wykonać można badania, dostępna jest na stronach: www.tydzienjaskry.pl oraz www.pto.com.pl.

Źródło: PTO