Znani Polacy wyciągnęli pomocną dłoń do osób z zespołem Downa

Monika Piorun
21.03.2018 19:07
Światowy Dzień Zespołu Downa
fot. ---

Anna Lewandowska, Aleksandra Kwaśniewska, Olivier Janiak, Katarzyna Bujakiewicz, Robert Biedroń, Alan Andersz, Katarzyna Zielińska to tylko niektóre ze sławnych osób wspierających charytatywną akcję #liniaprosta. 

Jak pomóc ludziom z zespołem Downa w usamodzielnieniu i przekonaniu się, jak wygląda dorosłe życie we własnym mieszkaniu? Wystarczy namalować na dłoni linię prostą charakterystyczną dla osób z tym syndromem. To symbol trisomii chromosomu 21, którą opisał brytyjski lekarz John Langdon Down. Od jego nazwiska powstała nazwa zespołu Downa, który dotyczy około 60 tys. osób w Polsce.

Zobacz także

Z okazji ich święta przypadającego 21 marca telewizja Lifetime wraz ze Stowarzyszeniem „Bardziej Kochani” już po raz kolejny rozpoczęła ogólnopolską akcję #LiniaProsta. Jej celem jest sfinansowanie projektu „Mieszkanie chronione”. Mogą w nim przez pewien czas (maks. do 3 mies.) zamieszkać osoby z zespołem Downa i uczyć się od terapeutów, jak funkcjonować w codziennym życiu, bez opieki najbliższych.

Za każde zdjęcie dłoni z charakterystyczną kreską i hasztagiem #LiniaProsta, które aż do 30 kwietnia pojawi się w mediach społecznościowych, na potrzeby utrzymania tego lokum zostanie przeznaczonych po 5 zł. Zapłaci je telewizja Lifetime, która 21 marca rozpoczyna emisję kolejnego sezonu nagrodzonego Emmy serialu dokumentalnego „Taki się urodziłem”, którego bohaterami są osoby z zespołem Downa.

Zobacz także

Cała Polska wspiera akcję #LiniaProsta

Odzew polskiego społeczeństwa na akcję, dzięki której ludzie z tym syndromem mogą nauczyć się, jak być bardziej samodzielnym, był ogromny. W tym roku akcję wsparły takie gwiazdy jak Anna Lewandowska, Aleksandra Kwaśniewska, Karolina Malinowska, Olivier Janiak, Alan Andersz, Marzena Rogalska, Katarzyna Zielińska, Zosia Ślotała, Katarzyna Bujakiewicz, Robert Biedroń czy Filip Chajzer. Na swoich profilach w mediach społecznościowych zamieścili zdjęcia i wyrazy solidarności z ludźmi, którzy urodzili się z zespołem Downa.

Do akcji #LiniaProsta włączył się m.in. Robert Biedroń, który oprócz charakterystycznej linii na dłoni pochwalił się także... kolorowymi skarpetkami, nie do pary. Organizatorzy Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcali w wielu krajach do tego, by w taki sposób okazać wsparcie dla tych, którzy różnią się od innych, choć są tak naprawdę tacy sami

Zobacz także

W ubiegłym roku udało się zebrać w sumie ok. 47 tys. zł na remont łazienki i wymianę drzwi wejściowych w mieszkaniu chronionym, z którego korzystają osoby z zespołem Downa. Jaki będzie finał tegorocznej akcji, przekonamy się pod koniec kwietnia.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π