Zamknij

Co oznacza pojedyncza linia prosta na dłoni?

Monika Piorun
21.03.2018 12:08
Światowy Dzień Zespołu Downa
fot. Instagram.com/liniaprosta

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Swoje święto mają dziś osoby z zespołem Downa. Rysując charakterystyczną dla ludzi z tym syndromem pojedynczą linię na dłoni, można można wesprzeć zbiórkę na projekt „Mieszkanie chronione”.

21 marca to wyjątkowa data. Oznacza nie tylko początek kalendarzowej wiosny. Amerykański zapis tej daty (3/21) zdaniem organizatorów Światowego Dnia Zespołu Downa symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu. W wielu krajach trwają akcje nawiązujące do święta osób dotkniętych trisomią chromosomu 21, który opisał brytyjski lekarz John Langdon Down. Od jego nazwiska przypadłość ta została określona mianem zespołu Downa.

Średnia długość życia takich osób w ostatnich latach wydłużyła się do 49 lat. W Polsce jest ich około 60 tys. Większość z nich skazana jest na dożywotnią opiekę najbliższych, ponieważ zwykle nie mają szans na to, by się usamodzielnić.

Sytuacja dorosłych z tym syndromem na szczęście sporo zmieniła się w ostatnich latach. Ich obecność w przestrzeni publicznej jest coraz bardziej zauważalna. Grają w serialach, pojawiają się w telewizji, a jedna z firm spożywczych zdecydowała się nawet na wykorzystanie wizerunku dziecka z zespołem Downa w kampanii reklamowej.

Kreska na dłoni i kolorowe skarpetki — symbole solidarności z osobami z zespołem Downa

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa można okazać solidarność z osobami dotkniętymi tym syndromem, zakładając kolorowe skarpetki. Najlepiej nie do pary (symbolizujące genetyczną różnorodność) lub udostępnić w mediach społecznościowych zdjęcie z pojedynczą linią narysowaną na dłoni (z hasztagiem #LiniaProsta). Po co?

Zobacz także

Telewizja Lifetime, która 21 marca rozpoczyna emisję kolejnego sezonu reality show „Taki się urodziłem”, wraz ze Stowarzyszeniem Bardziej Kochani organizuje akcję charytatywną, której celem jest wsparcie pierwszego warszawskiego mieszkania treningowego dla osób z zespołem Downa lub niepełnosprawnością umysłową.

Dołącz do akcji #LiniaProsta!

Roczny koszt jego utrzymania szacowany jest na około 200 tys. zł. W tej kwocie zawarty jest nie tylko czynsz, ale także wyżywienie, transport i pensje terapeutów zajmujących się podopiecznymi. Lokal przeznaczony jest dla 4 osób, a korzystanie z niego ma charakter rotacyjny. Można w nim mieszkać od kilku tygodni do maksymalnie 3 miesięcy. Po tym, jak lokatorzy nieco się usamodzielnią, wymieniają się z kolejnymi osobami z zespołem Downa korzystającymi z programu „Mieszkanie chronione”.

Znani Polacy wyciągnęli pomocną dłoń do osób z zespołem Downa

W zeszłym roku kanał Lifetime wpłacał 5 zł za każde zdjęcie z pojedynczą linią na dłoni, które udostępniono w mediach społecznościowych. Hasztag #liniaprosta był rok temu najpopularniejszym hasłem pierwszego dnia wiosny m.in. na Twitterze. Udostępniło go wtedy aż 10 mln Polaków. Udało się dzięki temu zebrać 47 tys. zł. Pieniądze przekazano Stowarzyszeniu Bardziej Kochani, które wyremontowało za nie łazienkę oraz zakupiło nowe drzwi wejściowe do mieszkania chronionego.

Zobacz także

Zobacz także

źródło: pomagamy.im/liniaprosta

________

zdrowie.radiozet.pl/π