Uczniowie apelują o rejestrację w banku dawców szpiku. Ich polonistka ma białaczkę

Monika Piorun
28.05.2018 17:29
Białaczka, nowotwory krwi, bank dawców szpiku, DKMS, licealiści z Sopotu, Lida Dysarz
fot. facebook.com/II LO im. B. Chrobrego w Sopocie

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór układu krwiotwórczego. Na świecie diagnozę tę stawia się co 35 sekund. Usłyszała ją także pani Lidia – nauczycielka języka polskiego w liceum w Sopocie. Jej uczniowie chcą odnaleźć jej "bliźniaka genetycznego", który mógłby uratować jej życie. 

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. To międzynarodowe święto zainicjowała funkcjonująca w wielu krajach Fundacja DKMS. W Polsce co piąta osoba, w przypadku której niezbędny jest przeszczep komórek macierzystych szpiku, ma problem ze znalezieniem odpowiedniego pod względem genetycznym dawcy. Ciągle mamy zbyt mało zarejestrowanych dawców. Mimo że w ciągu ostatniej dekady ich liczba zwiększyła się wielokrotnie (od 35 tys. do ponad 1,3 mln), to nadal jedna piąta polskich pacjentów nie może odnaleźć swojego "bliźniaka genetycznego", który mógłby uratować im życie.Tylko około 25 proc. chorym udaje się odnaleźć go wśród swojej najbliższej rodzinie. Pozostali muszą liczyć na to, że uda się im na niego trafić wśród osób niespokrewnionych. Szanse na to są niestety niewielkie – statystycznie jeden do 20 tys. (a w przypadku rzadkiego genotypu nawet jeden do kilku milionów). Mogą być większe tylko, jeśli zwiększy się liczba zarejestrowanych dawców szpiku.

Licealiści szukają "genetycznego bliźniaka" nauczycielki chorej na białaczkę

Każdego roku problem ze znalezieniem pasującego pod względem genetycznym dawcy ma około 840 tys. osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wśród nich znalazła się także pani Lidia Dysarz, która od wielu lat uczyła języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Sopocie. Białaczce, którą u niej zdiagnozowano, można zapobiec tylko poprzez przeszczep szpiku.Uczniowie, absolwenci, grono pedagogiczne oraz wychowankowie cieszącej się ogromną sympatią nauczycielki, postanowili pomóc jej w starciu z poważną chorobą. Apelują o rejestrowanie się w banku dawców szpiku. Jak podkreślają "wystarczy zaledwie 5 minut, by pobrać próbkę śliny a czas, który można w ten sposób komuś darować, można liczyć w latach".Młodzież za pośrednictwem mediów społecznościowych zachęca, by zgłaszać się w tym celu do Fundacji DKMS lub wziąć udział w organizowanej przez nich akcji (pod patronatem DKMS), która będzie miała miejsce 16-17 czerwca. 

Wystarczy 5 minut, by podarować komuś dodatkowe lata życia...

Uczniowie, którzy nagrali wzruszający filmik inspirujący do rejestrowania się w banku dawców szpiku, tłumaczą, że:

Nie ma dobrego sposobu, żeby pisać o chorobie. Nie wiadomo, jak dobierać słowa, żeby nie wywoływać tylko współczucia, a bardziej budzić nadzieję.

Lidia Dysarz, wieloletnia, wspaniała nauczycielka II LO, jest chora. Bardzo ciężko. Piękny człowiek, który zawsze pomagał innym, teraz sam potrzebuje pomocy.

Rak, który czasem należy do spraw ostatecznych, wcale nie musi być jednak końcem świata. Gdy pojawia się szansa, trzeba ją wykorzystać i mieć nadzieję, że się uda. A szansa się pojawiła. Jest nią przeszczep szpiku.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy być zdrowym, mieć 18-55 lat, ważyć ponad 50 kg i nie mieć znaczącej nadwagi.Licealiści z Sopotu, którzy apelują o pomoc nauczycielce języka polskiego, nie kryją, że:

Dla nas najważniejsza jest w tej chwili Lidia Dysarz, ale najbardziej niesamowite jest to, że każdy, kto pomoże dziś Jej, de facto może pomóc każdej, choć nie wiadomo której osobie - być może będzie to członek rodziny, może przyjaciel, a może zupełnie obcy człowiek, któremu uratujemy życie.

Być może, namawiając innych, ratujesz życie sobie samemu z przyszłości. Rejestrując się jako kandydat na dawcę, a potem trafiając do banku dawców, stajesz się superbohaterem dla każdego, z kim Twój szpik będzie zgodny.

Zrzut ekranu 2018-05-28 o 17.24.47
źródło: DKMS/facebook.com/II LO im. B. Chrobrego w Sopocie

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

_____

zdrowie.radiozet.pl/π