Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. 2 kwietnia Polska zaświeciła na niebiesko

Monika Piorun
02.04.2017 20:56
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. 2 kwietnia Polska zaświeciła na niebiesko
fot. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dlaczego 2 kwietnia wiele ważnych budynków w Polsce zaświeci na niebiesko? Stanie się tak dzięki akcji inaugurującej miesiąc świadomości autyzmu, która ma zachęcać do pogłębienia wiedzy o osobach cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Z tej choroby się nie wyrasta. Zachowanie ludzi, u których diagnozuje się autyzm, już w dzieciństwie odbiega od normy, przez co są skazani na społeczną alienację. Choć wcale nie muszą być agresywni, to i tak większość społeczeństwa nadal ma problem z zaakceptowaniem ludzi, którzy żyją we własnym świecie, nie zwracają uwagi na to, co innym wydaje się istotne i skupiają się na tym, co ich w danej chwili interesuje.

Zobacz także

W Polsce statystycznie jedno na sto dzieci ma autyzm. Często myli się go z zespołem Aspergera, ponieważ wiele objawów może być mylących, nawet dla specjalistów.

O ile osoby ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera mogą bardzo dobrze radzić sobie w życiu a nawet osiągać spore sukcesy zawodowe lub dokonywać znaczących odkryć naukowych, to jednak autyzm, jest dużo bardziej skomplikowaną przypadłością. Osiem na dziesięć autyków nie wie, z jakich bezpłatnych terapii może korzystać.

Chcemy być sobą - mówią autycy

Dla wielu dorosłych autyków w naszym kraju dolegliwość, z jaką muszą się zmagać do końca życia, nie pozwala im na samodzielność. 63 proc. z nich mieszka na stałe z rodzicami. Trudno im dostać jakąkolwiek pracę, założyć szczęśliwe rodziny i czuć się pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju. Rynek pracy jest bezwzględny a pracodawcy zwyczajnie boją się zatrudniać osoby, które odbiegają od normy. Czas to zmienić.

2 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Autyzmu, wiele budynków ważnych instytucji zaświeci na niebiesko. Kolor ten ma symbolizować solidarność z osobami cierpiącymi na tego typu zaburzenia. Akcji towarzyszy kampania "Polska na niebiesko", której tegorocznym hasłem jest: "Autyzm. Chcemy być sobą".

Przeczytaj: Warszawskie budynki zaświecą na niebiesko. Wszystko w słusznej sprawie

- Nie bądź zielony w temacie autyzmu! W kwietniu bądź niebieski - zachęca Bartek Topa - aktor, który 5 lat temu wziął udział w kampanii społecznej dotyczącej zaburzeń ze spektrum autyzmu.

 Kampania "Autyzm wprowadza zmysły w błąd", którą wspierał Bartłomiej Topa

A tak wyglądał warszawski Pałac Kultury i Nauki 2 kwietnia 2017 z okazji Światowego Dnia Autyzmu:

warszawa
fot. zdrowie.radiozet.pl

________
Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π