Zamknij

Krew to najskuteczniejszy „lek” w medycynie. Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

Monika Piorun
14.06.2018 12:13
Krew to najskuteczniejszy „lek” w medycynie. Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy
fot. Shutterstock

Choć przez cały rok banki krwi świecą pustkami, to w okresie wakacyjnym, kiedy dochodzi do większej liczny nagłych wypadków, niemal każda kropla tego niezwykle cennego płynu ustrojowego jest na wagę złota. 14 czerwca, w dniu urodzin Karola Landsteinera, twórcy grup krwi, na całym świecie świętujemy Dzień Krwiodawcy.

Latem potrzeba więcej krwi. Lekarze apelują o pomoc honorowych dawców

Jednym z najbardziej pożądanych „leków” w medycynie jest ludzka krew. Mimo ogromnego postępu w nauce często jest ona jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, by uratować komuś życie. Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, ale najdłużej utrzymują się latem, podczas sezonu urlopowego.

Każda grupa krwi jest potrzebna, ale najbardziej oczekiwana jest 0Rh-, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest ona jedną z najrzadziej dostępnych w bankach krwi.

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, apeluje do wszystkich, którym nieobojętny jest los polskich pacjentów, o to, by dołączyli do grona honorowych krwiodawców:

Każdy honorowy dawca i każda kropla podarowanej bezinteresownie krwi są na wagę złota.

Zobacz także

Jak pobiera się krew? Kto może zostać krwiodawcą?

Od krwiodawców pobiera się tzw. krew pełną albo określone składniki krwi. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat stanu zdrowia i przejść badania – do oddania krwi kwalifikuje lekarz. Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby. Czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana np. przeziębieniem, wyrwaniem zęba czy zrobieniem tatuażu.

– Punkty krwiodawstwa w całej Polsce czekają. Jesteś zdrowy, podziel się darem życia – zachęcają lekarze i przypominają, że przetoczenie krwi może być konieczne m.in. w związku z:

  • wypadkami, 
  • zabiegami operacyjnymi,
  • oparzeniami i urazami,
  • transplantacjami,
  • zabiegami kardiochirurgicznymi,
  • nowotworami i chorobami rozrostowymi (dla cierpiących na nie pacjentów).
Zagłosuj

Ile razy oddałaś/oddałeś krew?

Liczba głosów:

14 czerwca – Światowy Dzień Honorowych Dawców Krwi

Data obchodów święta krwiodawców jest związana z dniem urodzin Karola Landsteinera, austriackiego lekarza patologa i immunologa, który w 1901 r. odkrył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny warunkujące zjawisko aglutynacji (zlepiania się) krwinek w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej.

Zrzut ekranu 2018-06-14 o 12.06.54
fot.
fot. East News/AKG Images/Wikimedia Commons

Na podstawie tych obserwacji Landsteiner wyróżnił trzy grupy krwi, za co otrzymał w 1930 r. Nagrodę Nobla. Umożliwiło to rozwój transfuzjologii i podstaw bezpiecznego przetaczania krwi. W 1940 r. Landsteiner był również współodkrywcą czynnika Rh. 14 czerwca jest świętem krwiodawców na całym świecie od 2004 r. Wcześniej obchodzono je 23 maja.

 TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/krwiodawcy.org

___

zdrowie.radiozet.pl/π