Światowy Dzień Antykoncepcji: Politycy rozdają darmowe prezerwatywy

Monika Piorun
26.09.2018 17:38
Światowy Dzień Antykoncepcji, darmowe prezerwatywy, Partia Razem
fot. Partia Razem

W szkołach, domach kultury czy różnych instytucjach publicznych będzie można dostać za darmo... prezerwatywy? Tego domagają się kandydaci partii Razem, którzy biorą udział w jesiennych wyborach samorządowych. Z okazji Światowego Dnia Antykoncepcji, który przypada 26 września, politycy będą rozdawać bezpłatne kondomy.

Chcemy świata, w którym ludzie sami podejmują decyzję o tym, kiedy są gotowi i chcą założyć rodzinę, a seks nie kojarzy się głównie ze strachem o ciążę czy chorobę. Chcemy, żeby młodzi ludzie mogli podejmować świadome, odpowiedzialne decyzje dotyczące swojej seksualności i zdrowia — tłumaczy Mateusz Mirys z zarządu krajowego Razem, kandydat do Sejmiku Województwa Łódzkiego:

Antykoncepcja, jako sposób zapobiegania ciąży i ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jest częścią zdrowia seksualnego. Dlatego postulujemy, żeby państwo i samorząd wreszcie o to zdrowie zadbały, zapewniając rzetelną wiedzę o antykoncepcji oraz łatwy dostęp do poszczególnych jej metod.

Akcja rozdawania darmowych prezerwatyw odbywa się m.in. w Łodzi, Gdyni, Wrocławiu, Chrzanowie czy Białymstoku. W ten sposób politycy chcą dać pretekst do rozmowy o postulatach programowych Partii Razem dotyczących antykoncepcji i edukacji seksualnej.

Zobacz także

Edukacja seksualna i bezpłatne prezerwatywy w szkołach

Proponujemy, żeby w instytucjach samorządowych, takich jak przychodnie, domy kultury czy szkoły, udostępniano darmowe prezerwatywy. Ale to nie koniec. Chcemy stworzyć placówki konsultacyjne, które udzielałyby informacji z zakresu edukacji seksualnej. Potrzeba też sensownych materiałów na ten temat i kampanii społecznych dotyczących profilaktyki nastoletnich ciąż, chorób przenoszonych drogą płciową, antykoncepcji itd. — wymienia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, kandydatka Razem do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Wszystkie te propozycje można realizować na poziomie samorządu wojewódzkiego.

Działacze Partii Razem zwracają uwagę, że przez brak rzetelnej edukacji seksualnej młodzi są podatni na szkodliwe mity o antykoncepcji, z którymi wciąż można się zetknąć w przestrzeni publicznej. Akcja uliczna i rozwiązania proponowane w programie sejmikowym Razem mają pomóc w ich obaleniu.

Zobacz także

Co Polacy wiedzą o antykoncepcji?

Prezerwatywa to jedna z najbardziej powszechnych i skutecznych metod antykoncepcji, o ile jest właściwe stosowana. W Polsce jednak wciąż można usłyszeć, że np. nie chroni ona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, bo ma malutkie “pory” przez które przedostają się wirusy i bakterie. To bzdury rozpowszechniane przez środowiska ultrakatolickie. Czas położyć temu kres i zapewnić młodym ludziom dostęp do rzetelnej, naukowej wiedzy — podsumowuje Mirys.

Zagłosuj

Czy jesteś za tym, aby w szkołach, domach kultury i różnych instytucjach można było dostać za darmo prezerwatywy?

Liczba głosów:

Na pewno dobrze się chronisz? Sprawdź swoją wiedzę o antykoncepcji [QUIZ]

Rozwiąż quiz

Jak dużo wiesz o antykoncepcji?

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Partia Razem/komunikat prasowy

______________

zdrowie.radiozet.pl/π