Zamknij

Świadczenia kompensacyjne za NOP po szczepieniu COVID-19. Ile i dla kogo?

27.07.2021
Aktualizacja: 27.07.2021 13:13

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący m.in. świadczeń kompensacyjnych dla osób, które miały niepożądane odczyny poszczepiennie po szczepionkach przeciwko COVID-19. Kto i ile może dostać? Wyjaśniamy. 

Odszkodowania za NOP. Ile i dla kogo?
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER/EAST NEWS

Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd – podało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. Jeśli projekt przejdzie proces legislacyjny w Sejmie, Polacy uzyskają dostęp do świadczeń pieniężnych w sytuacji wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Kto i ile dostanie z tego funduszu?

Cztery najważniejsze założenia projektu 

  1. Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta w wyznaczonym przepisami terminie na rozpatrzenie wniosku (maksymalnie 60-dniowym).
  2. Świadczenie kompensacyjne będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji, przy czym dolny limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, górny zaś 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.
  3. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do 14 dni, świadczenie wyniesie 3 tys. zł.
  4. Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r., w przypadku szczepień przeciw COVID-19, tj. które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

Głównym źródłem finansowania funduszu będą wpłaty na jego rachunek bankowy, dokonywane przez firmy farmaceutyczne, hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych.

Projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Zostanie on przekazany do Sejmu, gdzie będzie musiał przejść cały proces legislacyjny. 

Źródło: PAP/ Katarzyna Lechowicz-Dyl