Zamknij

Superroznosiciel koronawirusa namierzony. Kim jest superroznosiciel?

28.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 01:02
Superroznosiciel koronawirusa
fot. Shutterstock

"Superroznosiciel" to osoba, która w trakcie epidemii zaraża niewspółmiernie więcej osób od pozostałych. Sprawdź, kim byli najbadziej znani superroznosiciele w historii.

W połowie lutego 2020 r. francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że grupa turystów zaraziła się koronawirusem z Wuhan od Brytyjczyka, który przebywał w jednym z kurortów we francuskich Alpach. Chorych umieszczono na oddziałach chorób zakaźnych w szpitalach Guy's&St Thomas i Royal Free w Londynie. Co ciekawe, inny Brytyjczyk, u którego w tym czasie rozpoznano koronawirusa na Majorce, również miał styczność z tym samym chorym rodakiem we Francji - podkreślano w telewizji Sky News. Mężczyzna został okrzyknięty "superroznosicielem".

Kto to jest superroznosiciel?

"Superroznosiciel" (z ang. super-spreader) to termin epidemiologiczny, określający osobę, która zaraziła patogenem niewspółmiernie więcej osób od innych. Najbardziej znanym superroznosicielem w historii była Mary Mallone, zwana "Tyfusową Mary". W latach 1902-1909 w Nowy Jorku durem brzusznym zaraziła 51 osób. Ponieważ nie chciała zrezygnować z pracy w gastronomii, trafiła na przymusową kwarantannę na wyspę Brothers Island w Nowym Jorku, gdzie zmarła w 1938 roku.

Innym znanym superroznosicielem był N., mleczacz z angielskiego Folkstone. W latach 1901-1915 tyfusem zaraził ponad 200 osób. Na prośbę władz z rezygnował z pracy w gastronomii.

W trakcie epidemii odry w 1989 roku w Finlandii "superroznosicielem" zostało okrzyknięte dziecko, które w jednym miasteczku zaraziło 22 osoby spośród 51 chorych.

Podczas wybuchu epidemii SARS w 2003 roku epidemiolodzy z Chin zdefiniowali "superroznosiciela" jako osobę, która przeniosła wirusa na co najmniej osiem osób.

Superroznosiciele koronawirusa

"Superroznosiciel" koronawirusa, Steve Walsh z Hove nieopodal Brighton, zaraził się na konferencji w Singapurze. Pech chciał, że nie miał objawów i w drodze powrotnej z Singapuru do domu zatrzymał się jeszcze we Francji na narty.

Po powrocie do kraju mężczyzna dowiedział się, że u jednej z osób, z którą miał bliski kontakt w Singapurze, zdiagnozowano koronawirusa. Natychmiast skontaktował się ze swoim lekarzem rodzinnym, a następnie z NHS i Public Health England. Został zdiagnozowany w Brighton, a następnie przeniesiony na kwarantannę do szpitala w Londynie. Jego rodzina również przeszła kwarantannę. We francuskim kurorcie narciarskim superroznosiciel zaraził 11 osób.

Innym superroznosicielem podczas pandemii koronawirusa został okrzyknięty przywódca sekty Kościół Jezusa z Korei Południowej, Lee Man-hee, który koronawirusem zaraził prawie 40 osób. Eksperci wyliczyli, że mężczyzna może być odpowiedzialny za ponad połowę zakażeń w Korei Południowej.

Źródło: news.sky.com