Superroznosiciel koronawirusa namierzony. Kim jest superroznosiciel?

10.02.2020 14:10
Superroznosiciel koronawirusa z Wuhan namierzony

Pierwszy nosiciel koronawirusa w Anglii mógł zarazić turystów przebywających we Francji i Hiszpanii - donosi Sky News, nazywając turystę potencjalnym "superroznosicielem". 

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że grupa Brytyjczyków - czworo dorosłych i dziewięcioletnie dziecko - zaraziło się koronawirusem z Wuhan od Brytyjczyka, który przebywał w jednym z kurortów we francuskich Alpach. Chorych umieszczono na oddziałach chorób zakaźnych w szpitalach Guy's&St Thomas i Royal Free w Londynie. Co ciekawe, Brytyjczyk, który przebywa z rodziną na Majorce, u którego rozpoznano koronawirusa, również miał styczność z tym samym chorym rodakiem we Francji - informuje Sky News.

Mężczyzna okrzyknięty przez Sky News "superroznosicielem" zaraził się koronawirusem w Singapurze. Został zdiagnozowany w Brighton, a następnie przeniesiony do szpitala w Londynie. Służby sanitarne nie potwierdzają, że to właśnie on odpowiada za większą ilość przypadków zachorowań.

"Superroznosiciel" (z ang. super-spreader) to termin epidemiologiczny, określający osobę, która zaraziła patogenem niewspółmiernie więcej osób od innych. Najbardziej znanym superroznosicielem w historii była Mary Mallone, zwana "Tyfusową Mary". W latach 1902-1909 w Nowy Jorku durem brzusznym zaraziła 51 osób. Ponieważ nie chciała zrezygnować z pracy w gastronomii, trafiła na przymusową kwarantannę na wyspę Brothers Island w Nowym Jorku, gdzie zmarła w 1938 roku.

Innym znanym superroznosicielem był N., mleczacz z angielskiego Folkstone. W latach 1901-1915 tyfusem zaraził ponad 200 osób. Na prośbę władz z rezygnował z pracy w gastronomii.

W trakcie epidemii odry w 1989 roku w Finlandii "superroznosicielem" zostało okrzyknięte dziecko, które w jednym miasteczku zaraziło 22 osoby spośród 51 chorych.

Podczas wybuchu epidemii SARS w 2003 roku epidemiolodzy z Chin zdefiniowali "superroznosiciela" jako osobę, która przeniosła wirusa na co najmniej osiem osób.

Aktualny bilans koronawirusa z Wuhan to ponad 900 ofiar śmiertelnych i ponad 40 tys. zarażonych.

Źródło: news.sky.com