Superksiężyc: objawy, jakich można się spodziewać podczas pełni

Monika Piorun
02.12.2017
Aktualizacja: 19.02.2019 15:31
Superksiężyc: objawy, jakich można się spodziewać podczas pełni
fot. East News

Wedle starych wierzeń niektóre dni roku sprzyjają niekontrolowanym zachowaniom. Stajemy się podekscytowani, nienasyceni i pobudliwi. Dlaczego? Współcześni naukowcy winią za to hormony. Podczas pełni może dochodzić do blokowania syntezy serotoniny, co nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Niejedni z nas odczują to na własnej skórze...

Przed nami najjaśniejsza pełnia w tym roku. Srebrny Glob znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi, przez co będzie się wydawać nieco większy i jaśniejszy niż zwykle. Superpełni mogą towarzyszyć nietypowe reakcje naszego organizmu. Jakich objawów można się spodziewać?

Księżyc, serotonina i... wilkołaki

Jedni zaczynają mieć wzmożony apetyt i zjedliby dosłownie konia z kopytami. Inni stają się nerwowi, impulsywni i bardziej wrażliwi na ból. Wytrącić z równowagi może ich zwykła błahostka. Chętnie pokłóciliby się z całym światem, a gdyby trzeba było - stoczyliby niejedną walkę wręcz lub zrobiliby kosmiczną awanturę szefowi. Skąd się w nas biorą takie burzące krew w żyłach emocje?

Od zarania dziejów różne kultury na świecie wiązały powtarzające się z określoną częstotliwością nietypowe zachowania - nie tylko wśród ludzi, ale także w świecie fauny i flory - z wyjątkowymi zjawiskami na niebie.

Indianie z Ameryki Północnej uważali, że wpływ na wszystkie żywe istoty - człowieka, rośliny i zwierzęta - ma nie tylko słońce, ale i księżyc. Każdej pełni przypisywali nawet specyficzne nazwy (tą, która przypadała w grudniu, określano mianem zimnej, dębowej lub pełnią długich nocy). 

Księżyc miał też spory wpływ na powstanie legend o wilkołakach, uaktywniających się zwykle, kiedy tarczę księżyca można było podziwiać w pełnej okazałości. Dziś już wiadomo, że opowieści o mocno owłosionych ludziach, wyglądających jak istne bestie, mają więcej wspólnego z hipertrichozą (rzadką chorobą genetyczną) niż z działaniem jakichkolwiek sił demonicznych. Za nietypowe reakcje organizmu podczas pełni może zaś odpowiadać wytwarzana przez ośrodkowy układ nerwowy serotonina.

Zobacz także

Księżycowa burza hormonalna

EN_01238149_0975
fot. East News

Serotonina to tzw. "hormon szczęścia". Podczas pełni księżyca częściej dochodzi do zaburzeń w procesie jej produkcji, co ma wpływ na szereg różnych parametrów naszego ciała - m.in. temperatury, ciśnienia krwi czy skurczów mięśni gładkich. Blokowanie syntezy serotoniny sprzyja bezsenności, wzmaga nasz apetyt a podwyższone ciśnienie krwi oddziałuje bezpośrednio na pracę naczyń krwionośnych, oskrzeli, jelit a nawet macicy.

To właśnie dlatego w dni, podczas których wypada pełnia, porodówki dosłownie pękają w szwach - u ciężarnych kobiet częściej dochodzi wtedy do szczęśliwego rozwiązania i wydania na świat potomstwa.

Lekarze mają więcej pracy nie tylko na oddziałach położniczych. Udowodniono, że nawet zwykłe operacje przeprowadzane podczas pełni są obciążone wyższym ryzykiem krwotoku (naczynia krwionośne są wtedy lepiej ukrwione). Niestety nasza wrażliwość na ból może też ulec anomalii ze względu na zaburzenia hormonalne, dlatego zabiegi chirurgiczne będą dla nas wtedy bardziej bolesne.

Pogotowie też ma co robić, bo po częstszych w tym czasie bójkach lub atakach rozwścieczonych nożowników, zwykle niezbędna jest pomoc medyczna.

Niektóre miasta (np. brytyjskie Brighton) decydują się w tym okresie na dodatkowe patrole policyjne, które mają strzec porządku na ulicach i bronić mieszkańców przed bójkami, rozbojami i innymi przestępstwami, jakich zdecydują się dopuścić niekontrolujący swych zachowań agresorzy. Zwiększają się też statystyki wypadków, morderstw a nawet... samobójstw! Dlaczego?

Udowodniono, że osoby przechodzące stany depresyjne, u których dochodzi do mutacji w genie kodującym receptor 5-HT2A, są dwukrotnie bardziej narażone na targnięcie się na własne życie w czasie wahań poziomu serotoniny, do których częściej dochodzi podczas pełni. 

Zobacz także

Zmysły w blasku księżyca

Serotonina, która odpowiada za reakcje zachodzące w naszym mózgu, ma wpływ także na nasze potrzeby seksualne. Kiedy proces jej funkcjonowania zostaje zaburzony, łatwiej o ryzykowne zachowania - także w łóżku. Na dodatek porywy namiętności, jakie można zaobserwować w tym czasie zarówno wśród pań, jak i wśród panów, mogą zaś sprzyjać poczęciu potomstwa - panie są nie tylko bardziej płodne podczas pełni, ale nierzadko zdarza się, że także ich dni płodne (podczas których można zajść w ciążę) pokrywają się z tą fazą.

Jeśli nie planujemy potomstwa, warto pamiętać, że miłosne igraszki, jakim chętniej oddajemy się, kiedy przestajemy kontrolować swoje zachowania, mogą mieć spore konsekwencje, dlatego lepiej w tym czasie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i antykoncepcję. 

Fazy księżyca mają wpływ na smak wina

Podczas pełni możemy odczuwać nie tylko zmożony apetyt na miłość, ale i na jedzenie - a nawet na niektóre smaki. Ci najbardziej wrażliwi, mogą wyczuwać różnicę np. w... smaku wina! 

Księżyc ma nie tylko wpływ na sterowanie przypływami i odpływami morskimi. Skoro pod wpływem określonych faz Srebrnego Globu dochodzi do drobnych zmian w równowadze chemicznej naszego organizmu (złożonego w 60 a w przypadku noworodków nawet w 75 proc. z wody), to pewne podobieństwa można zaobserwować także wśród innych żywych organizmów. Okazuje się, że niektóre rośliny mogą pobierać podczas pełni większą ilość tlenu (dzieje się tak m.in. z ziemniakami).

Jeśli chodzi o winogrona, z których produkowane jest wino, to okazuje się, że ten szlachetny trunek może zmieniać posmak w zależności od faz księżyca. Doświadczeni kiperzy wyróżniają tzw. dni owocowe, podczas których jesteśmy bardziej wyczuleni na aromat alkoholu (poleca się wtedy wino czerwone) i dni korzenne, kiedy osobom o wyczulonym podniebieniu będzie bardziej smakowało białe wino, zawierające mniejsze ilości cierpkich garbników (tanin) o gorzkawym posmaku.

Zbliża się pełnia? Uważaj grając na giełdzie!

Zrzut ekranu 2017-12-02 o 19.49.02
fot. geralt/pixaby.com/CC0 Public Domain

Nieracjonalne zachowania, których można się spodziewać podczas pełni, mogą mieć spore konsekwencje dla tych, dla których liczy się myślenie analityczne i opanowywanie zbędnych emocji. Naukowcom z Uniwersytetu Michigan udało się udowodnić, że księżyc może mieć wpływ nawet na giełdę.

Gracze, inwestujący w ten sposób pieniądze, podejmują najmniej logiczne decyzje podczas pełni - twierdzą specjaliści. Inwestorzy są wtedy bardziej skłonni do podejmowania nieprzemyślanych zachowań, przez które narażeni są na finansowe straty. Potwierdziła to kompleksowa analiza wskaźnika Dow Jones na nowojorskiej giełdzie w ostatnim stuleciu oraz wyniki danych zgromadzonych w ciągu 30 lat na 24 innych światowych giełdach.

Jak na nas może wpływać pełnia księżyca? (galeria)

Zagłosuj

Czy pełnia księżyca ma wpływ na Twój organizm? Jakie objawy obserwujesz?

Liczba głosów:

________

zdrowie.radiozet.pl/π