Superbakterie atakują w USA. Antybiotyki przestają być skuteczne

Monika Piorun
18.01.2017 16:40
Superbakterie atakują w USA. Antybiotyki przestają być skuteczne
fot. Superbakterie atakują w USA. Antybiotyki przestają działać

Bakteria oporna na działanie aż 26 antybiotyków spowodowała śmierć 70-letniej Amerykanki, która złamała nogę podczas pobytu w Indiach a w jej kość wdała się infekcja. Eksperci ostrzegają, że współczesna medycyna jest coraz bardziej bezradna wobec zmutowanych supermikrobów. Nie są ich już w stanie zwalczyć nawet najsilniejsze leki.

Pałeczkę zapalenia płuc Kleibsiella pneumoniae, która doprowadziła do bakteryjnego zapalenia kości udowej mieszkanki Nevady, nie dało się pokonać kolistyną, uważaną za tzw. lek ostatniej szansy i najskuteczniejszy znany dotąd antybiotyk o silnym działaniu bakteriobójczym. 

Zobacz także

Mimo że zastosowano 26 innych leków, wstrząs septyczny doprowadził do śmierci kobiety. Lekarze byli zupełnie bezradni, choć dotąd tego typu bakteria nie była uważana za śmiertelnie niebezpieczną - ogłasza Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) w Stanach Zjednoczonych.

Choć pacjentka zareagowała zaledwie na fosfomycynę, stosowaną zazwyczaj do leczenia stanów zapalnych w obrębie układu moczowego, to jednak antybiotyk działał na tyle słabo, że nie był w stanie unicestwić zmutowanego drobnoustroju.

Czeka nas era postantybiotykowa?

Specjaliści ostrzegają, że takie zjawiska będą się w najbliższym czasie nasilać. Epidemiolodzy szacują, że do 2050 roku superbakterie mogą doprowadzić do śmierci nawet 10 milionów rocznie. Wszystko przez to, że nadużywamy antybiotyków, na działanie których coraz szybciej uodparniają się mikroby. 

Dr Aleksander Kallen z Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w USA wyjaśnia:

Bakterie stają się odporne na antybiotyki szybciej 

niż naukowcy są w stanie opracowywać receptury nowych leków.

Zobacz także

Lekarze zbyt często i niepotrzebnie przepisują pacjentom antybiotyki. Nie wnikają, czy infekcja ma podłoże bakteryjne czy wirusowe, tylko masowo zalecają chorym sięganie po popularne leki skutecznie promowane przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Niektórzy specjaliści ostrzegają, że mnożące się w ostatnim czasie przypadki zgonów spowodowanych przez antybiotykooporne bakterie wyznaczają nowy rozdział we współczesnej medycynie - erę postantybiotykową, którą wywołało bezmyślne nadużywanie antybiotyków.

Choroby, które były bardzo łatwe do wyleczenia, staną się wkrótce dla nas śmiertelnie niebezpieczne i cofną nas do etapu, na którym pod względem rozwoju wiedzy medycznej i sposobu radzenia sobie z powszechnie występującymi dolegliwościami byliśmy... w średniowieczu.

Zagłosuj

Jak często stosujesz antybiotyki?

Liczba głosów:

Skąd się wzięły superbakterie?

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

 

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π