Superbakterie atakują na Pomorzu. Jak się chronić?

Monika Piorun
12.01.2018 18:06
Superbakterie atakują na Pomorzu. Jak się chronić?
fot. East News

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku potwierdziła obecność antybiotykoopornych pałeczek zapalenia płuc u ośmiu pacjentów z trzech szpitali oraz jednego hospicjum na Pomorzu. Lekarze apelują o ostrożność i przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 została uznana za tzw. superbakterię oporną na działanie antybiotyków i leków "ostatniej szansy". Można się nią zarazić drogą pokarmową lub poprzez kontakt z otwartymi ranami. Dlaczego jest taka groźna?

W przypadku tego typu patogenów farmaceutyki, które dotąd były skuteczne w starciu z pałeczkami zapalenia płuc, mogą być zupełnie bezradne. Oznacza to, że nawet zwykła infekcja może oznaczać śmiertelne zagrożenie dla pacjentów, którzy się zetkną z nowym typem drobnoustrojów.

 Jak zapewnia Tomasz Augustyniak - dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku - sytuacja dotycząca ostatnich przypadków obecności tego patogenu na Pomorzu jest pod kontrolą specjalistów. Zainfekowane osoby nie stanowią zagrożenia dla otocznia. Na razie nie ma też doniesień o nowych przypadkach.

Powołano zespół ekspertów, którego celem jest "ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń spowodowanych drobnoustrojami alarmowymi o szczególnej lekooporności". W jego skład wchodzą przedstawiciele pomorskiego sanepidu, wojewódzcy konsultanci ds. epidemiologii, mikrobiologii lekarskiej oraz pielęgniarstwa epidemiologicznego. Mają dbać o to, by nie doszło do dalszego rozprzestrzenienia ognisk bakterii.

Skąd się wzięły superbakterie na Pomorzu?

Zdaniem specjalistów pojawienie się superbakterii ma związek z nadużywaniem antybiotyków. Lekarze przepisują je pacjentom zbyt często. Nie sprawdzają też dokładnie z jakim rodzajem infekcji mają do czynienia w danym przypadku, co sprzyja temu, ze nowe typy bakterii stają się odporne na działanie leków, które jeszcze do niedawna były uznawane za skuteczne. W efekcie superbakterie stają się coraz bardziej groźne a antybiotyki w starciu z nimi okazują się zupełnie bezradne.

Specjaliści podkreślają, że w tym przypadku szczególne znaczenie ma dbałość o przestrzeganie podstawowych zasad higieny (częste mycie rąk - zwłaszcza po korzystaniu z toalety), używanie czystych ręczników oraz uważanie na kontakt z osobami, które mają otwarte rany na ciele. Pałeczkami zapalenia płuc można się też zarazić drogą pokarmową.

Zanim Klebsiella pneumoniae OXA-48 pojawiła się na Pomorzu, zanotowano jej obecność także na Podlasiu i Mazowszu.

Zobacz także

Zagłosuj

Jak często myjesz ręce?

Liczba głosów:

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π