Wielki sukces wakacyjnej zbiórki krwi "Kolej na Ciebie - uratuj życie"!

Monika Piorun
15.09.2017 11:33
Wielki sukces wakacyjnej zbiórki krwi "Kolej na Ciebie - uratuj życie"!
fot. Akcja "Kolej na Ciebie - uratuj życie!"/archiwum

Przez trzy miesiące specjalne "krwiobusy" odwiedziły dworce największych miast w kraju. Polacy oddawali krew oraz rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku, dając szansę na uratowanie czyjegoś życia!

Zbiórka krwi w drodze na letni wypoczynek

Organizatorami akcji byli: Fundacja Grupy PKP, spółki Grupy PKP, Narodowe Centrum Krwi, Fundacja DKMS ,Centrum Poltransplant, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Spółka PKS Polonus i Kolejarska Służba Krwi. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Zdrowia. 

Jak wyjaśnia prezes PKP S.A. - Krzysztof Mamiński:

 „Kolej na Ciebie – uratuj życie” to przykład inicjatywy, która bardzo dobrze wpisuje się w prospołeczną działalność Grupy PKP. Nasze dworce kolejowe, ze względu na duże potoki pasażerskie, stanowią doskonałą przestrzeń pod organizację tego typu akcji.

Kolejarze po raz kolejny udowodnili, że potrafią pomagać potrzebującym!

Do udziału w akcji zachęcały reklamy wyświetlane w pociągach, a także wiszące na dworcach plakaty i ulotki informacyjne. Honorowi dawcy mogli oddać krew na dworcach w  Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy, Opolu, Rzeszowie, Łodzi i we Wrocławiu. Ostatnim przystankiem była Gdynia Główna. Pogoda dopisała. Do gestu serca  pasażerów, kolejarzy i przechodniów zachęcali woluntariusze.

  Nas najbardziej cieszy, że przychodzą ludzie młodzi, studenci. Zaciekawione są już dzieci, rodziny. Także ważne jest to, że w tym nowym pokoleniu kreują się wartości pomagania i dobroczynności – podsumowała Małgosia, woluntariuszka z Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

Zrzut ekranu 2017-09-15 o 10.58.25 1

Zobacz także

Wystarczy chwila, by uratować czyjeś życie!

Oddawanie krwi w specjalnym "krwiobusie" trwało tylko chwilę, a zgłosić mogła się każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat.

Do rejestracji jako potencjalny dawca szpiku także należy być pełnoletnim, jednak górna granica wieku jest nieco niższa i wynosi 55 lat. Proces rejestracji polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi i pobraniu za pomocą patyczka wymazu z błony śluzowej wewnętrznej części policzka.

Akcja społeczna "Kolej na Ciebie – uratuj życie" miała na celu nie tylko promocję krwiodawstwa i dawstwa szpiku, ale także zwiększenie świadomości prozdrowotnej i zachęcenie do pozytywnych postaw społecznych.

Oddajesz krew? Jesteś bohaterem!

– Dla nas każdy, kto przychodzi oddać krew, jest bohaterem. Bo tak naprawdę każda osoba, która oddaje krew, ratuje czyjeś zdrowie i życie – podkreśliła Małgorzata Szafran, lekarz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, która nadzorowała pobieranie krwi przy gdyńskim dworcu. 

Jedną z takich bohaterek jest pani Beata. Krew oddaje regularnie już od pięciu lat. Na pytanie, jak zachęcić innych do takiego gestu, chwilę się zastanawia.

 Myślę, że każdy ma w sobie to, czy chce komuś pomóc i uratować życie, czy jest mu to obojętne – po czym dodaje z przekąsem – może obędzie się bez zachęty.

Być może zachęcać nie trzeba. Należy jednak informować i dać szansę na gest serca. Taką szansą była akcja "Kolej na Ciebie – uratuj życie".

Zrzut ekranu 2017-09-15 o 10.58.53

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π