23-letnia Ola właśnie wybudziła się ze śpiączki! Wielki sukces kliniki Budzik

Monika Piorun
14.12.2017 17:28
23-letnia Ola właśnie wybudziła się ze śpiączki! Wielki sukces kliniki Budzik
fot. PAP

Zanim zachorowała, studiowała architekturę na Politechnice w Białymstoku. W marcu infekcja centralnego układu nerwowego doprowadziła ją do śpiączki. Dzięki pomocy specjalistów z olsztyńskiego "Budzika" po 9 miesiącach udało się "obudzić" młodą pacjentkę.

Iwona Niksa z Łomży - mama Oli - nie kryjąc wzruszenia opowiada, że córka trafiła na oddział Intensywnej Opieki Medycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w marcu tego roku.

- Miała wysoką gorączkę, silne bóle głowy, bełkotliwą mowę, traciła przytomność. Lekarze zdiagnozowali w obrębie centralnego układu nerwowego zakażenie zjadliwą bakterią - opowiada pani Iwona. 

Od 15. roku życia Ola cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna, która znacznie obniżyła jej odporność. Po trzech miesiącach pobytu na oddziale intensywnej opieki, 23-latka trafiła na inny oddział, skąd we wrześniu przetransportowano ją do olsztyńskiej Kliniki Budzik dla Dorosłych.

Dzięki rehabilitacji specjalistom udało się "obudzić" Olę. Od dwóch dni dziewczyna zaczyna powoli poruszać się przy pomocy chodzika i wypowiada krótkie zdania.

Zobacz także

Powrót do życia po 9 miesiącach śpiączki

Zrzut ekranu 2017-12-14 o 20.20.34
Aleksandra Niksa i jej mama Iwona Niksa fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Sylwia Śmiszek - fizjoterapeutka wybudzonej ze śpiączki dziewczyny - tłumaczy, że:

Ola najbardziej cieszy się, jak może chodzić i ćwiczyć. Im intensywniejsze ćwiczenia, tym bardziej Ola jest szczęśliwsza. Jest zła, gdy nie ćwiczy.

Koordynator działającej od grudnia 2016 roku Kliniki Budzik dla Dorosłych w Olsztynie dr Łukasz Grabarczyk wyjaśnia, że łącznie ze śpiączki olsztyńscy specjaliści wybudzili już 14 pacjentów. Są to chorzy, którzy odzyskali pełną świadomość dzięki intensywnej rehabilitacji oraz ci, którym wszczepiono stymulatory.

Klinika skupia się na kompleksowej opiece nad pacjentami. Realizowane są różne formy rehabilitacji:

  • cyberoko,
  • stymulacje magnetyczne,
  • kąpiele membranowe,
  • perełkowe,
  • rehabilitacja logopedyczna.

Olsztyńscy lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego od dawna zajmują się badaniami osób w śpiączkach. Prowadzą m.in. badania weryfikujące, czy chory jest w stanie wegetatywnym, czy minimalnej świadomości i wszczepiają stymulatory pobudzające pacjentów do aktywności. Dotąd przeprowadzono kilkanaście tego rodzaju operacji.

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π