Zamknij

Chemia w popularnych produktach szkodzi tak, jak papierosy!

22.04.2016 10:18

Lista toksycznych składników wchodzących w skład wielu produktów codziennego użytku może nie tylko przyprawiać o zawrót głowy, ale powodować niemal takie same konsekwencje jak palenie u ludzi uzależnionych od nikotyny.

Substancje chemiczne zawarte w wielu produktach codziennego użytku są niemal tak samo szkodliwe jak papierosy
fot. ---

Jeśli masz problem z wahaniem nastroju, pojawiają się u Ciebie problemy z tarczycą lub doskwierają Ci zaburzenia hormonalne - przyczyną Twoich dolegliwości może być nadmiar substancji chemicznych wchodzących w skład wielu produktów codziennego użytku.

Po tym, jak w marcu 2016 francuska organizacja konsumencka UFC Que Choisir opublikowała zestawienie 185 produktów, które mogą powodować zaburzenia endokrynologiczne (pisaliśmy o tym tutaj: Pasta do zębów, dezodorant, szampon - wszędzie znajdują się toksyny) na świecie rozpętała się prawdziwa burza na temat szkodliwości dodatków chemicznych zawartych w produktach codziennego użytku.

Żyjemy w otoczeniu toksyn

Okazuje się, że naszemu zdrowiu może zagrażać niemal wszystko - od kosmetyków, które są dopuszczone do użytku i mają niezbędne atesty - do plastikowych opakowań i nafaszerowanych chemią dodatków do żywności.

Parabeny oraz sztuczne konserwanty mogą nie tylko upośledzać prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, ale przy długotrwałym stosowaniu doprowadzać do poważnych chorób neurologicznych, a nawet nowotworów.

Najbardziej zagrożone są kobiety w ciąży. Narodowy Instytut Raka w USA pod koniec 2015 roku ogłosił, że każda ciężarna kobieta w Stanach Zjednoczonych ma w swoim ciele statystycznie aż 43 różne substancje chemiczne, które mogą powodować wady rozwojowe płodu. Coraz częściej dochodzi do tego, że rodzą się dzieci, które w momencie przyjścia na świat są już zainfekowane zanieczyszczeniami.

Wystawienie na działanie toksyn znajdujących się w produktach codziennego użytku w okresie ciąży i laktacji jest w tej chwili wszechobecne - potwierdzają specjaliści z Międzynarodowej Federacji Ginekologii i Położnictwa.

Chemiczne dodatki jak papierosy?

Sytuacja zaczyna przypominać historię, która miała miejsce w latach 50. z papierosami, kiedy (mimo ostrzeżeń naukowców) politycy nie reagowali stosownymi przepisami zabraniającymi stosowania substancji smolących. 

W tej chwili większość dodatków chemicznych wchodzących w skład kosmetyków lub innych produktów jest całkowicie legalna. Władze zdają się ignorować ich szkodliwość dla zdrowia, podobnie jak kiedyś bagatelizowano zagrożenie ze strony nikotyny.

Czy znów musi minąć wiele lat, by w wyniku działania toksycznych substancji ucierpiało tyle ludzi, co z powodu negatywnych skutków palenia papierosów? Czas pokaże, jak długo będziemy musieli czekać na stosowne regulacje prawne.

Czy rzeczywiście doszło już do tego, że ilość dodatków chemicznych do produktów codziennego użytku jest tak duża, że zaczyna szkodzić naszemu zdrowiu tak, jak wdychanie oparów dymu papierosowego?

Czy nie sądzicie, że już czas rozpocząć publiczną debatę na temat regulacji prawnych, które miałyby dokładniej zweryfikować listę chemikaliów wchodzących w skład popularnych produktów?