Uwaga pacjenci! Małopolscy lekarze w środę nie przyjdą do pracy

Monika Piorun
23.10.2017 14:00
Uwaga pacjenci! Małopolscy lekarze w środę nie przyjdą do pracy
fot. MAREK LASYK/REPORTER/East News

W środę na terenie województwa małopolskiego zaplanowano dzień bez lekarza. Przychodnie i szpitale będą pracowały tylko w trybie dyżurowym - pozostali medycy (rezydenci, stażyści i specjaliści) solidaryzując się z protestującymi kolegami mają w tym dniu nie przyjść do pracy. - To łamanie etyki - skomentował ten pomysł minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Jeśli planujesz wizytę u lekarza z Krakowa lub okolic, 25 października możesz mieć z tym spory problem. Podczas 11. Zjazdu Regionu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zapowiedziano, że w środę małopolscy lekarze nie zgłoszą się do pracy.

Idąc za głosem kolegów lekarzy specjalistów, XI Zjazd Regionu Małopolskiego OZZL ogłosił środę, 25 października 2017 roku "Dniem Solidarności Lekarzy Małopolskich z Głodującymi".

O formie wsparcia protestujących każdy lekarz ma podjąć własną decyzję, zgodną ze swoimi przekonaniami i sumieniem.

Choć początkowo sugerowano, że podobna sytuacja może mieć miejsce również na terenie innych województw, że względu na to, że do protestujących od 2 października rezydentów dołączyli już lekarze ze Szczecina, Leszna, Łodzi, Krakowa, Gdańska i Wrocławia. Na razie nie ma jednak potwierdzenia, że mogłoby dojść do podobnych zdarzeń w innych regionach.

Na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie protestuje 6 medyków, do których mają w najbliższych dniach dołączyć kolejni lekarze.

Zrzut ekranu 2017-10-23 o 13.59.02

Minister zdrowia o dniu bez lekarza: "To łamanie etyki"

Zapowiedzi "dnia bez lekarza" traktuję jako zapowiedź złamania podstawowych zasad etyki lekarskiej. Jestem zdruzgotany, iż ktoś zapowiada, że lekarze nie będą leczyć – powiedział w poniedziałek mediom minister Konstanty Radziwiłł:

Tego typu zapowiedzi traktuję jako zapowiedź złamania podstawowych zasad etyki lekarskiej i jestem zupełnie zdruzgotany taką zapowiedzią, że oto zupełnie nie wiadomo, w jakim trybie – bo to przecież nie jest strajk, bo nie zostały spełnione wszystkie warunki do tego - ktoś zapowiada, że lekarze nie będą leczyć pacjentów. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.

- Mam nadzieję, że ci, którzy zapowiadają taki protest, polegający na nieobsługiwaniu pacjentów, na wycofaniu się z opieki nad pacjentami, opamiętają się. To byłby ruch groźny i przekroczenie granicy, która ze względu na dobro chorych nie może być przekroczona - dodał szef resortu zdrowia.

Ministerstwo zapowiedziało, że wynagrodzenia dla rezydentów mogłyby być wypłacane w formie stypendiów, pod warunkiem, że lekarze zadeklarowaliby, że będą pracowali na terenie naszego kraju. Propozycja ta nie wzbudziła jednak entuzjazmu protestujących.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że decyzja małopolskich lekarzy jest etyczna?

Liczba głosów:

Lekarze rezydenci domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. Chcą podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

źródło: PAP/Gazeta Krakowska

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/π