Od kiedy opiekunowie niepełnosprawnych będą mogli liczyć na zmiany?

Monika Piorun
20.04.2018 12:49
Protest niepełnosprawnych w Sejmie, Elżbieta Rafalska, od kiedy strategia pomocy dla niepełnosprawnych
fot. PAP

Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała opracowanie pierwszej w Polsce strategii działań na rzecz niepełnosprawnych. Niestety na jej ogłoszenie trzeba poczekać... prawie pół roku. Projekt ma zostać przedstawiony do końca września. Protestujących w Sejmie, z którymi rozmawiał prezydent Duda, na razie to nie zadowala.

Strategia pomocy niepełnosprawnym dopiero we wrześniu

Prezydent Andrzej Duda obiecał pomoc rodzinom niepełnosprawnych, poprosił protestujących o spisanie swych postulatów i zapewnił, że: „Sprawa zostanie domknięta”.

Przygotujemy projekt ustawy. Nie mówię, że to będzie mój projekt, być może to będzie projekt pani minister Elżbiety Rafalskiej, to jest kwestia techniczna, ważne, żeby był. Zobaczycie go państwo, będą zrealizowane postulaty, które państwo chcecie, żeby były zrealizowane. 

Kiedy więc można się spodziewać realnych zmian w sytuacji opiekunów osób niepełnosprawnych w Polsce?

Wygląda na to, że mimo zapewnień o chęci poprawy losu protestujących w Sejmie rodzin nie będą mogli oni liczyć na realne wsparcie przez prawie pół roku. Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz niepełnosprawnych zostanie opracowana dopiero do końca września.

Natomiast w ramach programu „Dostępność plus”, którego szczegóły zostaną przedstawione w poniedziałek 23 kwietnia przez Krzysztofa Michałkiewicza (pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych), zainteresowani będą mogli liczyć jednak na inne rodzaje świadczeń. Nad kolejnymi rozwiązaniami w tej kwestii pracują także inne resorty (m.in. zdrowia, edukacji i infrastruktury), którym „zależy na poprawie dialogu z niepełnosprawnymi”.

Zagłosuj

Czy popierasz osoby protestujące w Sejmie o poprawę świadczeń związanych z niepełnosprawnością?

Liczba głosów:

Wieloletnie zaniedbania w kwestii niepełnosprawnych?

Minister Rafalska zaznaczyła, że ma świadomość tego, iż jeśli przez 10 lat „coś nie zostało zrobione”, to wytrzymałość ludzi się wyczerpała „i jest oczekiwanie, że to wszystko stanie się natychmiast”:

Doskonale wiemy, że sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce jest trudna, że jeszcze trudniejsza jest sytuacja rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Ale mamy też to wrażenie, że ta sytuacja może w niewystarczającym tempie, nie tak szybko, jak oczekiwałyby osoby niepełnosprawne, ale jednak się zmienia. [...] Mimo że ich problemy nie zostały rozwiązane, szereg takich działań zostało podejmowanych i nie wytykając nikomu, jak te wydatki rosły, pokazywać, że naprawdę w obszarze osób niepełnosprawnych nikt nie próbował tu oszczędzać.

Na konferencji prasowej minister Rafalska zaznaczyła, że rząd PiS podjął wiele działań skierowanych także do osób niepełnosprawnych:

Zrzut ekranu 2018-04-20 o 12.21.50
  • m.in. podniósł świadczenie pielęgnacyjne i o 13 proc. podwyższył rentę socjalną, która po waloryzacji wynosi 865 zł,
  • zwiększył dofinansowania kosztów pobytu osoby niepełnosprawnej na warsztatach terapii zajęciowej,
  • ułatwił dostęp do środowiskowych domów samopomocy,
  • podwyższył kryterium dochodowe w programie „Rodzina 500+”,
  • umożliwił opiekunom otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego,
  • i uruchomił program „Za życiem”.
Zrzut ekranu 2018-04-20 o 12.22.02

— Mamy też świadczenie pielęgnacyjne, które w roku 2015 wynosiło 1200 zł, a teraz będzie w wysokości 1477 zł. Realizujemy w ten sposób ustawę, ale pokazujemy też, że [...] zwiększenie wsparcia odbywa się w różnych obszarach i jest adresowane do wielu grup. Również środki, które są adresowane na edukację na kształcenie osób niepełnosprawnych, o co drżeli i walczyli co roku rodzice, będą wpisane do budżetu na stałe, a nie tylko coroczną ustawą okołobudżetową, jak to było przez te wszystkie lata — powiedziała minister Rafalska.

Szefowa resortu rodziny podkreśliła, że chciałaby, aby osoby niepełnosprawne mogły podejmować pracę, jeśli pozwala na to ich stan zdrowia.

Co sądzą protestujący o tym, co im dotąd zaproponowano?

Wygląda na to, że na razie strajkujący nie podjęli decyzji o opuszczeniu Sejmu.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

___

zdrowie.radiozet.pl/π