Sejm udostępnił pomieszczenie dla rehabilitantów osób niepełnosprawnych

Monika Piorun
24.04.2018 13:54
Strajk Niepełnosprawnych w Sejmie: pomieszczenie dla rehabilitantów
fot. Tak wygląda pokój dla rehabilitantów osób niepełnosprawnych, którzy strajkują w Sejmie (PAP/Adam Guz)

Pokój nr 116 na pierwszym piętrze, służący dotąd dziennikarzom, ma być przeznaczony do dyspozycji masażystów i fizjoterapeutów osób niepełnosprawnych, którzy od 18 kwietnia protestują w Sejmie wraz z rodzicami i opiekunami.

Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu poinformował za pośrednictwem Twittera, że do dyspozycji uczestników protestu zostanie udostępniony pokój dziennikarski, znajdujący się nieopodal miejsca strajku, na pierwszym piętrze budynku. — Będziemy ustalać szczegóły z rodzicami — liczymy na współpracę — zapewnił Grzegrzółka.

Tak wygląda sejmowy pokój dziennikarzy, który został przeznaczony do dyspozycji rehabilitantów osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, którzy prowadzą protest.

Wcześniej Sejm przedstawił propozycję przeznaczenia specjalnego pokoju w Domu Poselskim, w którym niepełnosprawni i ich rodzice mogliby korzystać z pomocy fizjoterapeutów. Szczegóły tej sprawy Kancelaria Sejmu miała przedstawić w korespondencji skierowanej na ręce poseł Joanny Scheuring-Wielgus.

Z oferty tej jednak protestujący ostatecznie nie skorzystali. Jak ogłosiła Iwona Hartwig z Komitetu Protestacyjnego Osób Niepełnosprawnych, protestujący nie zgodzili się na to, by opuścić miejsce, w którym strajkują, ponieważ "nie mają zaufania do Kancelarii Sejmu", choć zapewniano ich, że "wszyscy będą mogli powrócić do miejsca, w którym prowadzony jest protest".

Zrzut ekranu 2018-04-24 o 13.45.06

Strajkujący domagają się wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych (w stopniu znacznym, niezdolnych do samodzielnej egzystencji powyżej 18. roku życia) w wysokości 500 zł (bez kryterium dochodowego) oraz zrównania renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z powodu całkowitej niezdolności do pracy i stopniowego podwyższania tej kwoty do minimum socjalnego wyznaczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

W takich warunkach protestujący nocują w Sejmie [GALERIA]

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

___

zdrowie.radiozet.pl/π