Zamknij

Chorób wenerycznych nie będzie można leczyć - alarmuje Polskie Towarzystwo Dermatologiczne

25.10.2019 14:44

"Edukacja seksualna podejmuje problematykę wszystkich aspektów seksualności człowieka, także wiedzę o zakażeniach przenoszonych drogą płciową i metodach ich zapobiegania" - podkreśla Polskie Towarzystwo Dermatologiczne w specjalnie wydanym komunikacie. 

Chorób wenerycznych nie będzie można leczyć?
fot. Shutterstock

Zgodnie z danymi epidemiologicznymi Narodowego Instytutu Zdrowia - Państwowego Zakładu Higieny, w ciągu ostatniej dekady zapadalność na choroby przenoszone drogą płciową, przede wszystkim zakażenie wirusem HIV i kiłą, uległa w Polsce podwojeniu. "Świadczy to o bardzo niskiej świadomości społecznej w aspekcie metod zapobiegania tym zakażeniom" - podkreśla Zarząd Główny PTD.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne zwraca uwagę na fakt, że zgodnie z proponowaną nowelizacją artykułu 200b kodeksu karnego "do odpowiedzialności karnej mogą zostać pociągnięci także lekarze dermatolodzy-wenerolodzy, zajmujący się na co dzień pacjentami (w tym małoletnimi) zakażonymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, jeżeli podejmą się edukacji seksualnej małoletniego pacjenta np. w zakresie zapobiegania chorobom wenerycznym, czy w związku ze stosowanym leczeniem, zalecając konieczność stosowania skutecznej metody antykoncepcji".

Zobacz takżeWywiad z prof. Zbigniewem Lew-Starowiczem o projekcie "Stop pedofilii"

"Edukacja seksualna jest podstawowym działaniem zmniejszającym zapadalność na choroby przenoszone drogą płciową, co wykazano w wielu badaniach naukowych. Tym samym wejście w życie zapisów Ustawy, może przyczynić się do jeszcze większego wzrostu zachorowań na choroby weneryczne w Polsce. Już w tej chwili powikłania nieleczonej kiły, kiła wrodzona u noworodków, infekcje HIV i inne choroby przenoszone drogą płciową stanowią ogromny problem publicznej ochrony zdrowia. W tym miejscu warto także podkreślić, że wiele chorób wenerycznych (m.in. zakażenia chlamydialne czy rzeżączka), jeśli nie są odpowiednio diagnozowane i leczone skutkują niepłodnością, co obniża poziom zdrowia reprodukcyjnego" - alarmuje PTD.

Cały komunikat przeczytać można TUTAJ>>

Źródło: ptderm.pl