Stołówka w każdej podstawówce! Szkoły będą musiały zapewnić uczniom obiad

Monika Piorun
05.07.2018 12:02
Stołówka w każdej podstawówce! Szkoły będą musiały zapewnić uczniom obiad
fot. Shutterstock

Jeden gorący posiłek w ciągu dnia będą musieli obowiązkowo zjeść w szkole uczniowie podstawówek. Nowe przepisy prawa oświatowego wprowadzają ogólnopolski program „Stołówka szkolna+”. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Jeden gorący posiłek dziennie dla ucznia – nowy obowiązek w podstawówkach

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje, by samorządy lokalne (odpowiedzialne za finansowanie działalności podstawówek) miały obowiązek stworzenia uczniom odpowiednich warunków do tego, by już od początku edukacji mieli możliwość spożywania przynajmniej jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia. W ramach programu „Stołówka szkolna+” w każdej placówce ma funkcjonować kuchnia, w której będzie można przygotowywać jedzenie, a także jadalnia lub specjalnie wydzielone miejsca pozwalające na to, by je spokojnie zjeść. Dzieci już od najmłodszych lat mają uczyć się zasad zdrowego żywienia oraz kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe, co w przyszłości ma pozwolić im ograniczyć ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych.

Jak zapewnia MEN:

Dla prawidłowego rozwoju dziecka, szczególnie w młodszym wieku szkolnym, oraz w sytuacji narastającej epidemii nadwagi i otyłości niezbędne jest zapewnienie możliwości spożycia posiłków z uwzględnieniem obowiązujących norm żywieniowych dla poszczególnych grup wiekowych.

Dzieci będą mogły jeść obiad podczas jednej dłuższej przerwy (40-minutowej), pozostałe pauzy mają zaś zostać skrócone do 10 minut.

Od kiedy zacznie obowiązywać program „Stołówka szkolna+”?

Obecnie szkoły nie mają obowiązku zapewnienia uczniom stołówek. Ich funkcjonowanie jest dobrowolne, jednak tylko 43 proc. uczniów podstawówek korzysta z takiej możliwości. Większość placówek na razie nie dysponuje miejscem, w którym dzieci mogłyby zjeść ciepły obiad. Wkrótce ma się to zmienić. Zgodnie z nowelizacją przepisów już w 2019 roku każda podstawówka będzie musiała zapewnić dzieciom przynajmniej jadalnię, a od 2021 roku w każdej polskiej podstawówce ma funkcjonować stołówka.
Ministerstwo chce, by jednym z elementów realizacji opiekuńczej i profilaktycznej funkcji szkoły było zapewnienie uczniom gorącego posiłku w trakcie każdego dnia nauki. Resort ma nadzieję, że rządowy program „Stołówka +” zachęci samorządy prowadzące szkoły podstawowe do przywrócenia stołówek i kuchni we wszystkich placówkach oświatowych.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem obowiązek zapewnienia uczniom podstawówek obiadów w szkole to dobry pomysł?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (stan na 25 czerwca 2018 r.)

______

zdrowie.radiozet.pl/π