Zamknij

Polacy stworzyli rewolucyjny stetoskop! Pozwala na samodzielne badania

Monika Piorun
19.02.2018 10:29
StethoMe, czyli elektroniczny stetoskop pozwala na samodzielne badanie dziecka w domu.
fot. stethome.com/pl

Elektroniczny stetoskop zintegrowany z termometrem i aplikacją mobilną pozwoli pacjentom samodzielnie przeprowadzać badania osłuchowe płuc i serca. Nad powstaniem urządzenia pracowali naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Elektroniczny stetoskop bez słuchawek made in Poland

Urządzenie o nazwie StethoMe to elektroniczny stetoskop, którego działanie zostało zintegrowane z termometrem. Innowacyjny stetoskop działa także bez liry, czyli górnego elementu przewodu zakończonego słuchawkami w tradycyjnych stetoskopach. Dzięki temu urządzeniu pacjent może samodzielnie przeprowadzić badania osłuchowe, a wyniki — dzięki zintegrowaniu z aplikacją mobilną — może przesłać bezpośrednio lekarzowi prowadzącemu.

W skład zespołu, który pracował nad stworzeniem tego urządzenia byli naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu — dr Jędrzej Kociński i dr Honorata Hafke-Dys z Instytutu Akustyki UAM, która wyjaśnia, że:

Prace nad rozwiązaniem trwają od ponad 2 lat. Dla mnie najważniejsze jako dla naukowca, a także matki jest to, że mogłam połączyć ze sobą naukę, technologię i biznes. 

Udało się stworzyć coś, co jest połączeniem tych trzech dziedzin i będzie niosło realną pomoc pacjentom. Jest to również urządzenie niezwykle przydatne lekarzom, którym wciąż brakuje specjalistycznego sprzętu w tej dziedzinie.

Jak działa StethoMe?

Urządzenie dzięki swojej czułości i algorytmom sztucznej inteligencji jest bardziej skuteczne i bardziej czułe, szczególnie w porównaniu do dźwięków, które lekarz słyszy, używając tradycyjnego stetoskopu.

Aparat może znaleźć zastosowanie m.in. u pacjentów, którzy często i przewlekle chorują, a także u osób starszych, które z powodu wieku i różnego rodzaju dolegliwości mają problem, by szybko dotrzeć do lekarza.

Przede wszystkim jest to wielka rewolucja, jeżeli chodzi o pomiary płuc u dzieci chorych na astmę, ponieważ nie ma na rynku żadnego urządzenia, które pozwala na monitoring stanu płuc tak jak StethoMe.

— Stetoskop w praktycznie niezmienionej formie przetrwał już ponad 200 lat i naprawdę w dobie dzisiejszych technologii może być urządzeniem dużo bardziej precyzyjnym — tłumaczy dr Hafke-Dys.

Sprzęt jest obecnie na etapie prototypu gotowego do produkcji. Niebawem mógłby już zostać wprowadzony na rynek. Nadal trwają także dodatkowe badania pilotażowe w ośrodkach medycznych i procesy certyfikacyjne. Opracowywane są także kolejne algorytmy, które dokładniej zinterpretują wyniki badań także serca. 

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-02-19 o 10.23.22
fot.
fot. stethome.com
źródło: PAP/ stethome.com

________

zdrowie.radiozet.pl/π