Hawking zmienił oblicze niepełnosprawności? Eksperci nie mają wątpliwości

Monika Piorun
16.03.2018 13:06
Stephen Hawking zmienił oblicze osób niepełnosprawnych
fot. Lwp Kommunikáció/flickr.com/CC BY 2.0

Niesamowicie sprawny umysł i zupełnie niesprawne ciało. Stephen Hawking był ewenementem, ikoną popkultury i symbolem tego, że ułomność organizmu wcale nie musi spychać nas na margines. Naukowcy i specjaliści wspominający genialnego astrofizyka uważają, że zmienił on sposób postrzegania osób niepełnosprawnych na świecie.

Stwardnienie zanikowe boczne, które zaatakowało Hawkinga w młodości, odebrało mu zdolność poruszania się i wypowiadania się. Paraliż doprowadził do tego, że stał się więźniem własnego ciała. Najsprawniejszym organem okazał się jednak jego mózg. Spożytkował go dużo lepiej niż inni, zupełnie zdrowi ludzie.

Będąc przykutym do wózka inwalidzkiego i komunikując się jedynie za pomocą syntezatora mowy, stał się bez wątpienia najbardziej wyrazistą postacią w świecie nauki. Współczesnym Einsteinem różniącym się od słynnego poprzednika jedynie niepełnosprawnością. Paradoksalnie to właśnie ta „ułomność” stała się jego cechą rozpoznawczą. Wspominający go naukowcy przekonują, że potrafił zmienić ją w atut, a przy okazji udało się mu zupełnie zmienić sposób postrzegania osób niepełnosprawnych na świecie.

Zobacz także

Ikona popkultury na wózku inwalidzkim

Zrzut ekranu 2018-03-16 o 12.15.53
fot. The Simpsons/Tapped Out Game

Nie da się zaprzeczyć, że Stephen Hawking był nie tylko jednym z najbardziej znanych naukowców na świecie, ale także najsławniejszym niepełnosprawnym. Prof. Paul Shellard, uczeń genialnego astrofizyka, wspominający informację o jego śmierci dla BBC powiedział, że jego zdaniem Hawking zrobił dla niepełnosprawnych więcej niż ktokolwiek inny w przeszłości. Stał się nie tylko wzorem do naśladowania i wielką inspiracją dla wszystkich zmagających się z ułomnościami własnego ciała, ale także doprowadził do tego, że takie osoby jak on stały się wreszcie widoczne w przestrzeni publicznej. Zwłaszcza w kulturze popularnej, w której dotąd brakowało głosu niepełnosprawnych.

W taki sposób twórcy serialu "The Simpsons" uczcili pamięć o zmarłym 14 marca naukowcu:

Na małym ekranie jego postać pojawiła się w animowanym serialu „The Simpsons”, serii „Star Trek” oraz sitcomie „The Big Bang Theory”. W kinach niedawno można zaś było oglądać film fabularny „Teoria wszystkiego” opowiadający o jego trudnych zmaganiach z chorobą, która doprowadziła do tego, że stał się więźniem własnego ciała. Paradoksalnie wolny był tylko jego umysł. To właśnie dzięki niemu osiągnął więcej, niż komukolwiek mogłoby się wydawać.

Zobacz także

Steve Bell ze stowarzyszenia pomagającego m.in. pacjentom cierpiącym na stwardnienie zanikowe boczne uważa z kolei, że:

Stephen Hawking był najbardziej znaną osobą z fizyczną niepełnosprawnością na świecie. Jego geniusz sprawił, że „kalectwo” z powodu choroby zostało zmarginalizowane i zaczęło być postrzegane w opinii publicznej jako coś zupełnie normalnego.

Zagłosuj

Czy według Ciebie Stephen Hawking zmienił sposób postrzegania osób niepełnosprawnych na świecie?

Liczba głosów:

Prof. Hawking tylko dzięki wybitnemu intelektowi był w stanie pokonać „słabość”, na jaką skazywało go stwardnienie zanikowe boczne. Niewielu niepełnosprawnych ma taką szansę. Większość z nich, mimo wielu chęci, zwykle boryka się z wieloma problemami z zatrudnieniem. Pracodawcy obawiają się mieć w swoich firmach osoby, które nie są sprawne. Statystycznie na świecie niepełnosprawni są aż dwa razy częściej bezrobotni niż pozostali ludzie. 

W wywiadzie na „New York Times” Stephen Hawking odnosząc się do tej kwestii, twierdził, że:

Radziłbym innym osobom niepełnosprawnym, by skoncentrowali się na tym, na co w największym stopniu pozwala im przypadłość, na którą cierpią i nie skupiali się na żałowaniu tego, czego nie są w stanie robić. Niepełnosprawność fizyczna wcale nie oznacza niepełnosprawności psychicznej i duchowej.

Zobacz także

Choć jeszcze niedawno akcja Ice Bukett Challenge, podczas której miliony ludzi na całym świecie oblewało się wodą, świeciła triumfy, dziś niewielu pamięta, że charytatywna zbiórka była poświęcona zbieraniu środków na pomoc osobom cierpiącym na stwardnienie zanikowe boczne. Chorobę, z którą przez niemal całe życie zmagał się Stephen Hawking.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

________

zdrowie.radiozet.pl/π