Spowolnienie starzenia będzie możliwe? To odkrycie jest przełomem w medycynie

23.07.2020
Aktualizacja: 23.07.2020 15:25
Starzenie się: jak to opóźnić?
fot. Shutterstock

Starzenie się jest nieuniknione, ale wciąż szuka się metod, które przynajmniej opóźnią ten proces. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego są blisko odkrycia sposobu na spowolnienie procesu starzenia się organizmu.

  • Odkryto tajemnicę starzenia się komórek człowieka. To może zapoczątkować rewolucję w medycynie. 
  • Dzięki temu, że naukowcy poznali mechanizm starzenia się komórek zakładają zaprojektowanie terapii genowych.

Badanie starzenia się komórek to niezwykle skomplikowany proces. Zespół naukowców najpierw zbadał starzenie się drożdży – wybranych ze względu na łatwość manipulowania ich komórkami – aby spróbować zrozumieć, czy różne komórki starzeją się w tym samym tempie i z tego samego powodu.

To, co znaleźli, było intrygujące. Według naukowców, którzy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie „Science”, nawet komórki wykonane z tego samego materiału genetycznego i w tym samym środowisku starzały się w „uderzająco odmienny sposób” .

Około 1/2 komórek drożdży postarzała się z powodu stopniowego zmniejszania się jąderka, okrągłego ciała znajdującego się w jądrze komórki. Naukowcy dowiedzieli się o tym, stosując techniki, w tym mikrofluidy i modelowanie komputerowe. Jednak druga połowa w wieku z powodu dysfunkcji mitochondriów, które wytwarzają energię komórki.

Naukowcy stwierdzili, że komórki we wczesnym okresie życia przechodzą jedną z dwóch ścieżek – jądrową lub mitochondrialną i kontynuują proces starzenia, aż ostatecznie zanikną i umrą.

Zobacz też: Mózg 100-latka w dobrej formie: jak to możliwe? Są na to 3 sposoby

Naukowcy przeprowadzili dalsze testy, aby zrozumieć, jak zachowywały się komórki. – Aby zrozumieć, w jaki sposób komórki podejmują te decyzje, zidentyfikowaliśmy procesy molekularne leżące u podstaw każdej drogi starzenia i połączenia między nimi, ujawniając obwód molekularny, który kontroluje starzenie się komórek, analogiczny do obwodów elektrycznych sterujących urządzeniami domowymi – powiedział Nan Hao, profesor biologii molekularnej.

Na etapie dalszych badań naukowcy odkryli, że może manipulować – i optymalizować – proces starzenia się, używając symulacji komputerowych do przeprogramowania obwodu głównego i modyfikacji jego DNA.

Byli wtedy w stanie stworzyć „nowatorską drogę starzenia”, który ostatecznie mógłby doprowadzić do możliwości opóźnienia procesu starzenia się człowieka.

– To ścieżka starzenia się, która nigdy nie istniała, ale ponieważ rozumiemy, w jaki sposób jest regulowana, możemy w zasadzie zaprojektować lub uregulować nową ścieżkę – powiedział Nan Hao.

– Nasze badanie wskazuje na możliwość racjonalnego zaprojektowania terapii genowych lub opartych na substancjach chemicznych w celu przeprogramowania procesu starzenia się ludzkich komórek, mając na celu skuteczne opóźnianie procesu starzenia się człowieka i wydłużenie jego zdrowia – dodał.

Naukowcy powiedzieli, że planują przetestować swój model na złożonych komórkach, organizmach i ostatecznie na ludziach, a także sprawdzić, w jaki sposób kombinacje leków mogą prowadzić do opóźnienia starzenia.

– Starzenie się to fundamentalna kwestia biologiczna. Niewiele wiemy o tym procesie – podkreślił naukowiec Hao w rozmowie z CNN. – Starzenie się jest związane z wieloma chorobami, więc jeśli możemy pomóc spowolnić starzenie się lub promować długowieczność, będzie to korzystne dla społeczeństwa – dodał.

Źródło: edition.cnn.com