Oceń
Lasy Państwowe ostrzegają przed rośliną Jacobea Vulgaris (in. Starzec jakubek). Roślina może rosnąć wszędzie – nie ma dużych wymagań, jest w stanie przetrwać nawet na glebach bardzo ubogich w składniki odżywcze.
Starzec jakubek - zagrożeniem w Polsce
Starzec jakubek znalazł się na krytycznej liście roślin naczyniowych Polski. Roślina zawiera śmiertelną truciznę dla zwierząt i może wywoływać raka. Lasy Państwowe ostrzegają przez używaniem tego ziela. „W żadnym wypadku nie należy podawać jej kobietom w ciąży lub matkom karmiącym”.
Lasy Państwowe ostrzegają przed korzystaniem z rośliny. Dziś zaleca się używanie ekstraktów uzyskiwanych z liści i kwiatów starca jakubka tylko do krótkotrwałych kuracji. W żadnym wypadku nie należy podawać go kobietom w ciąży lub matkom karmiącym. (…) Nawet niewielka dawka wyciągu ze starca jakubka jest bardzo niebezpieczna dla małych zwierząt domowych – psów, kotów. Może stanowić dla nich nawet śmiertelne zagrożenie.
Starzec jakubek - co należy wiedzieć o roślinie?
Roślina niebezpieczna dla koni i kuców. Jest trująca i świeża, i zwiędła, i wysuszona. Działa jako kumulująca się trucizna niszcząca wątrobę. Spożycie przez konia jednorazowo większej ilości starca czy też niewielkich jego ilości w dłuższym okresie może spowodować śmiertelne zatrucie.
Niegdyś wierzono, że starzec jakubek jest rośliną leczniczą pomocną przy nadciśnieniu czy chorobach wątroby. Stosowano go przy silnych kolkach, chorobach skóry, wypryskach i trudno gojących się ranach. Dziś jednak wiadomo, że roślina jest silnie trująca i rakotwórcza.
W latach 80. roślina była często stosowana do produkcji nalewek leczniczych. Środek był polecany przy chorobach wątroby, nadmiernym krwawieniu miesiączkowym, a zewnętrznie przy leczeniu nowotworów, trudno gojących się ran.
Okres kwitnienia trwa od czerwca do września. Nazwa Jacobea Vulgaris pochodzi od dnia pełnego kwitnienia rośliny, które ma miejsce 25 lipca, w dzień poświęcony św. Jakubowi Apostołowi.
Sezon grzybowy w pełni, a lasy są pełne grzybiarzy. Tym bardziej warto wziąć ostrzeżenie o unikajmy kontaktu z rośliną wziąć do serca.
Źródło: Lasy Państwowe
Oceń artykuł