Rakotwórcze ziele w całej Polsce. Ważne ostrzeżenie Lasów Państwowym w sezonie grzybowym

30.09.2019 10:28
Jacobea Vulgaris (Starzec Jakubek)
fot. Shutterstock

Lasy Państwowe ostrzegają przed rośliną Jacobea Vulgaris (in. Starzec jakubek). Roślina może rosnąć wszędzie – nie ma dużych wymagań, jest w stanie przetrwać nawet na glebach bardzo ubogich w składniki odżywcze. 

Starzec jakubek - zagrożeniem w Polsce 

Starzec jakubek znalazł się na krytycznej liście roślin naczyniowych Polski. Roślina zawiera śmiertelną truciznę dla zwierząt i może wywoływać raka. Lasy Państwowe ostrzegają przez używaniem tego ziela. „W żadnym wypadku nie należy podawać jej kobietom w ciąży lub matkom karmiącym”.

Lasy Państwowe ostrzegają przed korzystaniem z rośliny.  Dziś zaleca się używanie ekstraktów uzyskiwanych z liści i kwiatów starca jakubka tylko do krótkotrwałych kuracji. W żadnym wypadku nie należy podawać go kobietom w ciąży lub matkom karmiącym. (…) Nawet niewielka dawka wyciągu ze starca jakubka jest bardzo niebezpieczna dla małych zwierząt domowych – psów, kotów. Może stanowić dla nich nawet śmiertelne zagrożenie.

Starzec jakubek - co należy wiedzieć o roślinie?

Roślina niebezpieczna dla koni i kuców. Jest trująca i świeża, i zwiędła, i wysuszona. Działa jako kumulująca się trucizna niszcząca wątrobę. Spożycie przez konia jednorazowo większej ilości starca czy też niewielkich jego ilości w dłuższym okresie może spowodować śmiertelne zatrucie.

Niegdyś wierzono, że starzec jakubek jest rośliną leczniczą pomocną przy nadciśnieniu czy chorobach wątroby. Stosowano go przy silnych kolkach, chorobach skóry, wypryskach i trudno gojących się ranach. Dziś jednak wiadomo, że roślina jest silnie trująca i rakotwórcza. 

W latach 80. roślina była często stosowana do produkcji nalewek leczniczych. Środek był polecany przy chorobach wątroby, nadmiernym krwawieniu miesiączkowym, a zewnętrznie przy leczeniu nowotworów, trudno gojących się ran.

Okres kwitnienia trwa od czerwca do września. Nazwa Jacobea Vulgaris pochodzi od dnia pełnego kwitnienia rośliny, które ma miejsce 25 lipca, w dzień poświęcony św. Jakubowi Apostołowi.

Sezon grzybowy w pełni, a lasy są pełne grzybiarzy. Tym bardziej warto wziąć ostrzeżenie o unikajmy kontaktu z rośliną wziąć do serca.  

Źródło: Lasy Państwowe